Pariisi tragöödia valguses: laserskaneerimise abil on võimalik hoonest luua digitaalne koopia

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Alexandre Karmen/Xinhua via ZUMA Wire/Scanpix

Sel nädalal raputas tervet maailma Pariisis toimunud põleng Jumalaema kirikus. Põlengu valguses uurisime Tallinna Tehnikaülikooli (TalTechi) professori Jarek Kurnitski käest, kas hoonetest on võimalik luua digitaalseid koopiaid, mille abil saaks neid näiteks hoone hävingu järgselt identselt taastada.

Professori kinnitusel on see vägagi võimalik ning hoonetest on ka Eestis digitaalseid koopiaid loodud.

Vajadusel on TalTech valmis ka selleks, kui mõne kiriku või muu olulise hoone haldaja palub ülikooli abi hoone digitaalse koopia loomisel. Samas rõhutab Kurnitski, et ülikooli põhieesmärgiks on teadus- ja õppetöö.

TalTechi ühiselamust loodi digitaalne koopia

Hoonest või ehitisest digitaalse koopia loomine on Kurnitski sõnul võimalik tänu laserskaneerimisele ning seda isegi väga detailselt. Näiteks on sellisel viisil TalTech loonud digitaalse koopia, küll teisel eesmärgil, Akadeemia tee 5a ühiselamust.

“Laserskaneerimise abil on võimalik moodustada punktide pilv ja ära kirjeldada hoone geomeetria. Selline digitaalne kaksik on võimalik teha. Laserskaneerimine võtab üles hoone täpse pinnavormi, kõik mis on sise- ja välispinnal,” ütles Kurnitski.

Akameedia tee 5a ühiselamu digitaalne koopia sai loodud renoveerimise käigus, kuna hoonele oli vaja tehases valmistada välisseina paneelid. Kuna vanal majal ei olnud ükski nurk enam sirge, oli kõige mõistlikum võtta kasutusele laserskanneerimine.

Kui mõne kiriku või muu olulise hoone haldaja peaks digitaalse koopia loomisel paluma abi TalTechilt, on Kurnitski valmis selle peale mõtlema, kuid toob välja, et ülikool ei paku seda teenusena ning nende põhifookuseks on teadus- ja õppetöö.

Insenerid saavad digitaalse koopia põhjal valmistada projekti

Kuigi hoone digitaalse kaksiku loomine on teostatav, ei saa päris nii lihtsalt näiteks tervet hoonet 3D printida. Seda kasvõi juba seetõttu, et 3D printimine on võimalik küll näiteks betoonist, aga kui hoone oli varasemalt ehitatud teistest materjalidest, siis ei näeks see autentne välja, kui selle koopia valmib betoonist.

Küll aga näeb Kurnitski seda, et digitaalse koopia abil on ehitusinseneridel võimalik luua ehitusprojekt, mille põhjal saavad ehitajad hoone identsena uuesti ehitada.

Kuigi insenerid saaksid uue ehitusprojekti luua ka fotode abil, siis laserskaneerimise kasuks räägib see, et on olemas täpne informatsioon igast punktist, selle kaugusest ja muudest eripäradest.

Viiekorruselise ühiselamu digitaliseerimine võttis TalTechil aega paar päeva ehk töö käib üsna kiirelt. Selleks vajalik aparatuur ei ole samuti väga kallis, suurusjärguks spekuleerib Kurnitski umbkaudu 20 000 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.