Samas Bezose ning paljude teiste jõukate varad on viimastel nädalatel taastunud, mida toetavad enneolematult suured abipaketid üle maailma. Kuigi 500 maailma rikkaima vara väärtus on vähenenud 553 miljardi dollari võrra sel aastal, on see alates 23. märtsist kerkinud tervelt viiendiku võrra, selgub Bloombergi miljardäride indeksist.
“Jõukuse lõhe praegu toimuva valguses aina suureneb,” ütles Miller Tabak turustarteeg Matt Maley. “Tõeliselt jõukad inimesed pole pidanud muretsema. Jah, nad on vähem jõukad, kuid nad pole pidanud muretsema toidu pärast laual või katuse pärast pea kohal.”
Rikkad ostavad juurde
Asi pole ainult miljardärides. Suurettevõtete insaiderid on ostnud oma firmade aktsiaid, mis näitab kindlustunnet, et kriis möödub isegi ajal, kui alles arutatakse, millel ameeriklased saavad turvaliselt tööle naasta.
Tehingute arv kõige enam kannatanud sektorites, alates reisimisest kuni hasartmängudeni, viitab, et ettevõtete juhid on agressiivsemad ostjad, kui nad on olnud viimase kümnendi jooksul, viitas Sundial Capital Research. Näiteks Carnival Corp. juhatuse liige Randall Weisenburger ostis 10 miljoni dollari eest palju kirutud kruiiside korraldaja aktsiaid eelmisel nädalal. Sellest ajast on ettevõtte aktsia hind tõusnud 56 protsenti.
Teised pingutavad, et tulusid kasvatada. UBS grupp AG näeb, et ülirikkad kliendid võtavad laene, et paigutada raha nende hinnangul üliodavale turule. Rikaste kinnisvaramaaklerid räägivad, et aina rohkem kliente soovib tagada laene kinnisvaraga, et maksta tagasi teisi võlgu, investeerida äridesse ja osta üles teisi varasid.
Tõsi, rahakate hulgas on olnud ka palju kaotajad. Paljud nafta- ja gaasifirmad on saanud hindade kokkukukkumise mõjul tugeva löögi, sealhulgas näiteks Harold Hamm, kelle varanduse väärtus on langenud 64 protsenti 3,7 miljardi dollarini. Arenevate turgude miljardärid pole maitsnud samu vilju, nagu USAs ning on pidanud panema varasid ka sundmüüki.