Uudis

Dubai valitsus palkas Eesti idufirma, et luua teaduse rahastamise uut tüüpi mudel

Eesti idufirma Guaana lõpetas kolm kuud kestnud kiirendiprogrammi Dubais, sai rahvusvaheliselt investorilt rahasüstija alustas partnerlust Dubai valitsusega, et luua pilootprogramm moodse aja- ja kuluefektiivse teaduse rahastamise mudeli loomiseks.

Dubai on üks seitsmestAraabia Ühendemiraatide emiraadist, koostööleppe allkirjastamisel Guaanaga osales ka emiraadi valitseja šeikMuḩammad bin Rāshid Āl Maktūm.

"Guaanal on väga hea meel käivitada teadustöö uus etapp koostöös ühe maailma kõige innovaatilisema valitsusega," ütles Guaana asutaja Marko Russiver. Guaana teatel kulub kuni 40% teadlaste ajast uurimisgrantide taotlemisele, selle asemel, et see aeg kulutada põhieesmärgi ehk uue teadmise saavutamisele. Seetõttu ei sobi teaduse rahastamise praegused meetodid 21. sajandisse ja ei aita kaasa teaduslikule meetodile.

"Meie eesmärk on teha teaduslik uurimistöö kümme korda efektiivsemaks sellise rahastamise skeemiga, mis toetab avatud multidistsiplinaarset koostööd vähima võimaliku bürokraatiaga," ütles Guaana operatiivjuht Alice Tärk. Kogukond ja masin-õppega hindamissüsteemid aitavad vabaneda pikaldastest taotlustest japeer-reviewprotsessidest.

Guaana, kelle jaoks on Dubai esimene klient ja riiklik partner, avab koos Dubai Tulevikufondiga esimese grandivooru 2017. aasta alguses.

Investeering presentatsioonide tegemise ajal

Eesti idufirma jõudis koostööni Dubai valitsusega pärast kolmekuulist tegevust Dubai Future Accelerators, mille lõpus kaasas firma ingelinvestorilt Hubertus Tornhauseravaldamata summa kapitali. Geeniusele teadaolevalt oninvesteeringu suurus sadadetuhandeteeurode juures. Seejuures sai Guaana investeeringu ebatavaliselt kiiresti, pea kohe pärast kiirendis oma esitluse tegemist.

"[Kogenud investorid] polnud elu sees näinud seda, et enne kui presentatsioonid on läbi, juba keegi kaasas edukalt raha. Guaana kirjutas alla investorlepingule keset presentatsioone," ütles Marko Russiver intervjuus, mis ilmub Geeniuses lähiajal.

"Maailm vaatab Eesti poole, kui asi puudutab e-riiki ja start-upe. Ja modelle. Need on kolm asja mille tõttu me oleme tuntud.Mul on olnud suur au tutvuda lisaks Dubai valitsusele ka Abu Dhabi kuningliku pere ja valitsuse juhtidega. Eesti on sealses valitsuses positiivseks näiteks innovatsioonist," rääkis Russiver.

Foto: Guaana

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.