Paljud andmed, nagu ka mitmed maavarad, ei ole väärtuslikud iseeneses. Väärtus tekib siis, kui neid töödeldakse, nende põhjal pakutakse teenuseid. Olgu see siis kiiremaks takso tellimiseks või terviseandmete analüüsiks masinõppe toel.
Kui süsteem toimib, tekivad turud, maaklerid ja vahendajad. Euroopa Komisjoni hinnangul võib andmepõhine majandus ainuüksi Euroopa Liidus kasvada 740 miljardi euroni.
Kui maavarade kasutamise üle on kontroll tugev – vaja on hinnata toimet keskkonnale ja saada vastavad load, siis isikuandmete puhul on kontroll veel lapsekingades. Euroopa andmekaitse üldmäärus (tuntud ka kui GDPR) on seda tugevdamas, nõudes teenuste privaatsustoime kaalutlemist (Privacy Impact Assessment). Samas annab määrus õnneks ka suuniseid, kuidas moodsaid internetipõhiseid teenuseid Euroopas käivitada.
Andmed keskpõrandale kokku?
Eesti suurim andmete turg on riiklik X-tee. Selle abil saab teha suurepäraseid e-riigi teenuseid. Kui X-tee kunagi alguses loodi, siis privaatsusmõju veel hindama ei pidanud. Küll aga viidi läbi ka uuring, et kas andmed peaks tooma ühte kohta kokku või tuleks andmed riigis hajutada. Turvakaalutlustel jäi peale hajutatud lahendus, millele tugineb X-tee ka täna.
Hajusad andmekogud on küll turvalisemad, kuid nendega on keerukas ehitada suurandmete analüüsi teenuseid. Viimased vajavad seda, et andmed oleks loogiliselt koos ja ühendatavad. Eesti riigisektoris pakuvad andmete analüüsiga teenuseid näiteks Statistikaamet, Eesti Pank ja Tervise Arengu Instituut. Nemad koondavad andmeid nii üle X-tee, kui ka muudest allikatest. Neil on ka antud õigus vastavat töötlust läbi viia (vt Statistikaamet, Eesti Pank, TAI põhimäärus ja andmekaitse).
Andmetega tervist edendama!
Eesti riigi andmekogud on laiema maailmaga võrreldes väga heas korras. Seega on ka loomulik, et nende peale teenuste loomiseks on palju häid mõtteid. Vaatleme siin mõningaid tervise valdkonna ideid.