“Üldine trend on see, et kui lunaraha makstakse siis meile seda ei öelda ja see informatsioon jõuab meieni mitteametlikult. Keegi ei taha ametlikult öelda, et nad on kurjategijale raha maksnud. Tavaliselt öeldakse, et saadi andmed dekrüpteeritud ja edasi vaikitakse. Meil ei ole andmeid selle kohta, et keegi oleks kahju kannatanud. Meie avaldame sellised juhtumid vaid teise poole nõusolekul,” sõnas Peterkop intervjuus.
Intervjuule täienduseks edastasid RIA pressiesindajad nimekirja lõppenud aasta intsidentidest, muu hulgas viitasid nad mullu jaanuaris Lääne-Tallinna keskhaigla (LTKH) tööd mõjutanud juhtumile, kui “haiglate ja perearstikeskuste tööjaamade nakatumine lunavaraga, mille käigus on krüpteeritud arvutis olevad failid”. Täpsustava küsimuse peale ilmnes, et LTKH puhul oli hoopis tegemist haigla keskse arvutisüsteemi rikkega, mitte lunavaraga nakatumisega.
LTKH lõi rivist välja andmebaasi tõrge
LTKH kommunikatsioonispetsialisti Liisa Suba kinnitusel ei maksnud nende haigla mullu küberrünnakue eest lunaraha. “Aasta alguse intsident ei olnud seotud krüptolunavaraga ega arvutisüsteemi rikkega. See oli seotud sellega, et 30. jaanuari õhtul teostati arendaja poolt laiaulatuslik haigla infosüsteemi tabelite uuendamine,” sõnas Suba.
Haigla esindaja kohaselt ei olnud hommikuks uued tabelid ennast veel jõudnud indekseerida ehk korrastada ja koormuse kasvades muutus haigla infosüsteem väga aeglaseks. “See põhjustaski patsientide rahulolematuse. Haigla infosüsteem toimis, aga oli 31. jaanuaril 4-5 tunni jooksul väga aeglane,” täpsustas ta.
Suba kinnitab, et LTKH on puutunud krüptolunavara rünnakutega kokku kuid see oli 2015 aastal. Tema sõnul said kahjustada üksiku kasutaja kaustad ja failid, mis taastati tagavarakoopiatest.
Tõenäosus: mõni väiksem perearstikeskus
Pärnu Haigla informaatikateenistuse teenistuse juhataja Hannes Annus tõi Geeniusele antud kommentaaris välja, et tervishoiuteenuste osutajate IT-töötajad on omavahel pidevas suhtluses, kuid LTKH juhtumi kohta tal täpsem informatsioon puudub.