Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Esimest korda avalikkuse ees: selline on peagi avatav uus eesti.ee riigiportaal
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Geenius sai eksklusiivselt näha, milline hakkab olema selle aasta lõpus avatav uus eesti.ee riigiportaal. Riigiportaali uuendamine on kavas olnud juba tükk aega, sest praegu kasutuses olnud versioon on ilmselgelt ajale jalgu jäänud.
Peterkop ja ta kolleegid on lubadust pidanud. Ametil on veel selle aastanumbri sees kavas esitleda täiesti uue disaini ja ülesehitusega eesti.ee-d.
Riigiportaali arenduse eest vastutava Raimo Reimani sõnul ei ole uus eesti.ee kindlasti täiuslik ja probleeme võib sealgi esineda, kuid vanast lahendusest on võimalikult palju välja võetud ja asendatud kaasaegsemate lahendustega.
Eesti.ee uus versioon oli valmimas juba aasta alguses, kuid RIA viskas selle prügikasti
Reimani kinnitusel on praegu töös oleva eesti.ee kallal tööd tehtud viimased pool aastat, kuid töö uue riigiportaali kallal on kestnud veelgi kauem.
“See, mille kallal me jaanuaris (vahetult pärast Peterkopi antud lubadust – toim.) tegelesime ei ole see, mis praegu kasutusele võetakse. Tol hetkel pidime võtma vastu valusa otsuse ning tunnistama, et see suund ei toiminud. Pidime aja maha võtma ja hakkama uuesti planeerima. Mitte päris nullist, sest kasutasime valminud lahendusest võimalikult palju ära,” ütles Reiman.
Portaali juhi sõnul oli valminud versiooni suurimaks probleemiks see, et see ei loonud kodaniku jaoks piisavalt väärtust. Päris kõike prügikasti ei visatud, kuid arendus, mida ei võetud kasutusele, läks maksumaksjale maksma ligikaudu 70 000 eurot.
“Maksumaksjana peame aktsepteerima, et ka riik võib eksperimenteerida ning ka riigis võib teinekord ebaõnnestuda. Kui sa ebaõnnestud varakult ning õpid sellest, siis ei ole see mahavisatud raha. Sa said teada, et see variant ei tööta,” ütles Reiman.
Ta näeb, et erinevalt erasektorist on riik läbipaistev ning tunnistab, kui midagi ebaõnnestub. Süsteemide arenduse osas näeb, et pisikesed sammud ja arendused on üldisele arengule hädavajalikud. Kokku läheb uus eesti.ee maksma ligikaudu 300 000 eurot, millest kolmandiku moodustab disain.
Äppi ei tule, aga sisu osas on palgatud toimetajad
Uue eesti.ee oei tule kaasa iOSi või Androidi äppi, kuna selle loomine oleks ajakulukas ning lööks ka arenduse hinna lakke. Sellest hoolimata ei välista Reiman, et riik võtab ühel päeval ka äpiloomise ette.
Eesti.ee suureks osaks saab olema sündmustepõhine lähenemine, mis tähendab, et kodanik saab portaalis paari liigutusega põhjaliku ülevaate erinevate oluliste sündmustega kaasnevast bürokraatiast. Olgu selleks lapse sünd või lähedase surm.
Selles osas töötavad portaali heaks toimetajad, kes vastutavad selle eest, et sisu oleks korrektne ja alati uuendatud. Sellise lähenemise abil on kodanikul näiteks lapsetoetuse või vanemahüvitise osas mõistlikum informatsiooni uurida riigiportaalist, mitte foorumitest, milles ei pruugi informatsioon tõene olla.
Uue disaini puhul lähtutakse stiiliraamatust, mida kasutab ka maksuamet
Eesti.ee uuest disainist rääkides toob Reiman välja, et see lähtub stiiliraamatul, mis koostati seoses maksu- ja tolliameti (MTA) peagi valmiva uue portaali jaoks.
RIA võttis kasutusele sama stiiliraamatu ja MTA-ga sõlmitud kokkuleppe kohaselt saab RIA sama lähenemist kasutada ning jagada ka teiste riigiasutuste puhul.
“See tegi elu palju lihtsamaks. Meil ei ole vaja vaielda nupu värvide ja muude selliste asjade üle. Kogu disaini osa ei pea uuesti nullist ehitama, vaid arendajad tegelevad funktsionaalsuse ehitamisega,” ütles Reiman.
Portaal on valmis, RIA ootab turvatesti tulemusi
Riigiportaali juhi kinnitusel on portaal juba valmis ja lõplik kasutuselevõtt sõltub turvatesti tulemustest, mis peaksid lähinädalatel saabuma. Siis saab selgeks, millal täpselt on võimalik ka uus eesti.ee riigiportaal kodanikele avada.
Uute lahenduste testimise osas näeb Reiman tulevikus võimalust, et RIA hakkab huvilistele pakkuma beetafunktsioonide testimise võimekust. Kuid selles ei ole midagi konkreetset veel paigas.
Portaali loomisel teostati kasutajatega mitmeid intervjuud, läbiti katsetusi ning kasutati erinevaid prototüüpe. Sellega jätkatakse ka pärast portaali avalikustamist.