“Sama seis on internetireklaamiga. Meediamajadel ja kirjastajatel ja reklaamiagentuuridel on toimiv ärimudel, inimesed ei viitsi interneti sisu eest maksta ja on leppinud jälgimise ja reklaamidega. Aga lõpuks peab see lõppema,” ütles Ryan.
Küsimus on nn kolmanda osapoole küpsistes. Külastades mõnda veebisaiti, jõuavad andmed selle külastuse kohta veebisaidi enda omaniku asemel hoopis mitmete, isegi kümnete reklaamivõrgustikeni, kes siis neid andmeid agregeerivad ja edasi müüvad.
Ryani ettevõte Brave arendab internetibrauserit, milles on sisse-ehitatud selliste küpsiste keeld. Lisaks on aga võimalus soovi korral firma enda žetoonide ehk tokenitega veebisaitide loojaid, blogijaid, juutuubereid või keda iganes premeerida – see peaks asendama jälgimispõhise internetireklaami käibe. Brave’il on üle kolme miljoni kasutaja.
Uus regulatsioon on tühjaks visinenud
Kuigi just nende küpsiste probleemiga peaks tegelema GDPRi järel uus suur reform Euroopas, e-privaatsuse direktiiv, ei valitsenud Dublini tippkohtumisel selle teokssaamise osas suuri ootusi.
Algupäraselt oli mõte e-privaatsuse direktiiviga sellist kolmanda osapoole küpsiste kasutamist oluliselt piirata. Eelnõud europarlamendis vedanud Marju Lauristini sõnul võeti suuniseks teenusepakkuja ja inimese vahele dialoog luua, nii et tavalist kasutajat ei sunnitaks automaatselt oma andmeid ära andma.
Viimaste kuude jooksul on aga eelnõust paljud olulised aspektid välja võetud. Näiteks on kadunud nn cookie walli piirang. Selle mõte oli keelata olukord, kus internetikasutaja pannakse paywalli stiilis valiku ette: luba küpsistega jälgimine või veebilehele üldse ei pääsegi.