Asjaolu, et Tartu noormehed oma idufirma üle 50 (või rohkema) miljoni euro eest ameeriklastele maha müüsid, pani mitmed asjatundlikumad inimesed hoopis õlgu kehitama – liiga vähe, suur asi visises tühjaks.
Skandaalide aasta
USAs on asjad veel kehvemini. Ahistamis- ja muud skandaalid võtsid Uberi täiesti rajalt maha, nende uus juht proovib praegu tulekahjusid likvideerida ja küllap me näeme alles aasta pärast, mis sellest järgi jääb. Praeguseks on nad kaotanud kolmandiku oma kunagisest väärtusest.
Räniorg lakub haavu. Üks osa sealsest eliidist võitleb samuti endiste naiskolleegide ja -alluvate ahistamissüüdistustega, teisi süüdistatakse maailma kõige töökindlama demokraatia rublade eest maha müümises. Seda kõike saadavad pilked selle üle, kuidas riskikapitalistid investeerisid üle 100 miljoni dollari kalleid mahlapresse tootvasse “idufirmasse” või kaks inseneri tahtsid hakata võitlema sõbralike nurgapoodidega.
Inimesed tunduvad olevat sellest kõigest väsinud. Meil Geeniuses on järjest ilmunud mitu intervjuud, kus inimesed räägivad, et on sotsiaalmeediäpid oma telefonidest eemaldanud või vähemalt kõik nende teavitused maha keeranud selleks, et saaks oma elu elada ja oma tööd teha. Rõhk sõnal “oma”. 2017 oli idufirmanduses päris suuresti illusioonide purunemise aasta.
Eesti idufirmadel oli muide kõigi aegade parim aasta: mullu investeeriti neisse vähemalt 271 miljonit eurot. 2016. aastal näiteks oli see number 104 miljonit, 2015. aastal 96 ja 2014. aastal 68 miljonit.
Aga kui numbrite sisse vaadata…
Aga sellel on ka teine pool: sellest 271 miljonist eurost 240 miljonit moodustas Transferwise, nii et teiste firmade osaks jäi 31 miljonit eurot. Muidugi, eestlaste loodud Transferwise on superedukas firma ja ükssarvik ehk miljardi dollari väärtusega idufirmade klubis, aga teistele jäänud 31 miljonit eurot on kaugelt viimaste aastate kõige kehvem tulemus. 2016. aastal jäi teistele üle 80 miljonit ja 2015. aastal 48 miljonit eurot.