Huawei hinnangul omab nende piiramine riigile negatiivset majanduslikku mõju
Mullu novembris algatas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu määruseelnõu muutmise, millega riik tahab, et sidettevõtjad kooskõlastaksid võrkudes kasutatavad seadmed tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve ametiga (TTJA).
Eelnõu osas edastas oma seisukoha Huawei Soome tütarfirma. Detailses kirjas tuuakse välja hulganisti põhjuseid, miks ei pea ettevõte muudatust õigeks.
Näiteks ei panusta Huawei hinnangul määruseelnõu küberturvalisuse tagamisse ning määruseelnõuga hetkel kavandatava mehhanismi kasutuselevõttu tuleks uuesti hinnata.
“Huawei’ile valmistab muret asjaolu, et juhul, kui valitsus otsustab määruseelnõuga jätkata praeguses sõnastuses, oleks tegemist kahjuliku ülereguleerimisega, millel võivad olla olulised negatiivsed tagajärjed telekomiturul, muu hulgas tagajärjed, mis on seotud toimimise jäjepidevusega, õigusliku raamistiku ja majanduslikke tagajärgedega, mille lõpptulemusena lakkaks Eesti telekomiturul toimimast,” seisab kirjas.
Lisaks toob Huawei välja, et avalikule arutelule põhinedes võib määruseelnõu eesmärk olla välise surve tõttu Huawei turult kõrvaldamine.
“Ühe olemasoleva tootja turult väljatõrjumine avaldaks Eestile märkimisväärset negatiivset majanduslikku mõju. See negatiivne majanduslik mõju võib ulatuda 300 miljoni euroni. Telekomisektori ülereguleerimise tagajärjed võivad järgnevatel aastatel olla veelgi suuremad,”.