Jordaania keskpank hoiatab Dagcoini eest, Eestis on pöördutud politseisse ja tarbijakaitseametisse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Dagcoin OÜ tegevjuht Nils Grossberg.Foto: Erakogu

Jordaania keskpank andis eelmisel nädalal välja hoiatuse eestlase loodud krüptoraha Dagcoin osas. Keskpanga sõnul kaasneb Dagcoini suguste krüptorahadega kõrge risk, väärtuste kõikumine, finantskuriteod, piraatlus ja väärtuse kaotamise oht lisaks muudele juriidilistele riskidele.

Dagcoin sai alguse ülemöödunud aastal. Erinevalt paljudest teistest krüptovaluutadest levitatakse Dagcoine võrkturunduse kaudu ning seda on läbi aastate turundanud inimesed, kes on olnud seotud suure rahvusvahelise petuskeemiga Onecoin, mille osas tunnistas end hiljuti pettuses süüdi skeemi üks autoritest Konstantin Ignatov.

Eelmisel aastal pöörduti Dagcoiniga seoses tarbijakaitseameti poole ning ühel korral on pöördutud ka politseisse.

Tarbijakaitseametilt on küsitud, miks ei ole Dagcoini turundusmeetod ja skeem keelatud

Eelmisel nädalal Jordaania keskpanga poolt edastatud hoiatusel nimetatud nimeliselt vaid Dagcoini, kuid üldine tekst viitas kohalikule seadusandlusele ning regulatsioonidele, mille kohaselt ei liigitu krüptovaluutad rahaks, erafondideks ega muuks varaks.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) pressiesindaja Anne-Mai Helemäe kinnitusel pöörduti eelmisel aastal Dagcoiniga seoses ameti poole kahel korral, kuid kuna pöördujad ei jaganud ametiga Dagcoiniga seotud lepinguid ei saanud amet pöördujaid aidata. Ühtegi avaldust ega kaebust ei ole Dagcoiniga seoses TTJA-le tehtud.

“Dagcoin reklaamib end kui võrkturundust ning seaduse järgi see ei ole keelatud, sest tarbijakaitseseaduse järgi on keelatud püramiidmüügiskeem,” ütles Helemäe.

Pöördumisi kommenteerides ütles pressiesindaja, et esimene pöördujatest küsis ametilt, kuidas ta saab Dagcoini tehtud investeeringu võtta rahas välja.

“Meie pidime talle paraku vastama, et lepingut nägemata ei saa me teda aidata. Küll aga esitagu ettevõttele kirjalik sooviavaldus. Kuna tarbija meie poole rohkem ei pöördunud, siis ei tea, kuidas olukord lahenes,” ütles ta.

Teine inimene soovis aga teada, miks selline turundusmeetod ja konkreetne skeem ei ole keelatud.

“Tol hetkel pidime nentima, et teenust pakkuv ettevõte on registreeritud üldsegi Hongkongis ning Eesti tarbijakaitseameti käed jäävad lühikeseks. Ka siis ei näinud me lepingut, mistõttu ei saanud täpsemalt kommenteerida,” lisas Helemäe.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Leana Loide kinnitusel on Dagcoiniga seoses pöördutud ka ühel korral politsei poole.

“Politseile laekus üks avaldus Dagcoin OÜ suhtes, kuid puudus alus menetluse alustamiseks, sest esitatud andmetest ei tuvastatud kuriteokoosseisu. Dagcoin OÜ suhtes ei ole politsei ühtegi menetlust alustanud,” ütles Loide.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.