Uudis

Tuntud Eesti bitcoini-ekspert aitab uue rahvusliku krüptorahana kahtlast püramiidskeemi luua

Veiko Huuse hoidmas käes Eesti lippu Filipiinidel toimunud Dagcoini turundusüritusel. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Möödunud nädalavahetusel käivitus eestlaste poolt loodud uus krüptovaluuta, mida iseloomustavad 25 000 dollarilised koolituspaketid, võrkturundus, vastuolulised väited ning tiimiliikmete varjamine.

Paljudele veel mõistmatud krüptovaluutad on üha tavapärasemaks nähtuseks saamas. Eestiski on mitmeid tuntuid ärimehi, kes on traditsiooniliste ettevõtlusvormide asemel pööranud krüptovaluuta usku. Laiale maailmale e-riigina tuntud Eesti saab nüüd järjekordsesse kastikesse risti teha, meil on nüüd olemas päris oma krüptovaluuta – Dagcoin.

Maailmas juba tuntud krüptovaluutadest eristab Dagcoini see, et selles puudub blokiahel, selle münte ei saa arvutis “kaevandada” ning süsteem on ülesehitatud võrkturundusele, mida põhiliselt seostatakse püramiidskeemidega.

Väide: 100% Eesti kraam

Dagcoini eestvedajaks on laiemale avalikkusele tundmatu Nils Grossberg, kelle kohta rõhutatakse turundusmaterjalides, et ta on läbinud Tartu ülikoolis ajaloo doktorantuuri.

“Dagcoin on 100% Eestis loodud krüptoraha ja seda teevad oma ala fanatid,” rääkis Grossberg Geeniusele. Ta rõhutas, et võrreldes senistega on Eesti oma krüptoraha palju moodsam.

“Dagcoin on Eestis loodud uus krüptoraha, mis on arendatud kõige kaasaegsemale tehnoloogiale – DAG-ahelale. Eeliseid võrreldes blokiahelaga on päris palju. Näiteks on ta turvalisem ja soodsam. Kõige suurem eelis meie arvates on kiirus, kuna see annab eelduse krüptoraha laialdasemale levikule.”

Dagcoini loomisel on ka kõrged eesmärgid, nimelt plaanitakse sellest teha maailma levinuim krüptoraha. “IT-arendust teevad Eesti ettevõtted, kes on spetsialiseerunud krüptoraha arendusele. Oleme seda arendanud tänaseks üle kuue kuu ning lõppu ei ole näha. Palju on tehtud, aga veel rohkem on veel teha. Soovime jõuda ühel päeval selleni, et Dagcoin on kõige laialdasemalt kasutatav krüptoraha maailmas,” kinnitas Grossberg.

Informatsiooni Dagcoini peatsest maailmavallutusest jagatakse mitmetes Facebooki avatud ning ka privaatsetes gruppides. Peale selle on YouTube’i laetud juba mitme lehekülje jagu Dagcoini tutvustusvideoid, mille seas on nii eesti, vene kui ka inglise keelseid.

Loe ka: kes on Eesti krüptovaluuta taga? Kireva taustaga seltskond

Dagcoine saab võrkturunduse kaudu, ühtlasi müüakse koolitusi psühholoogiast

Krüptovaluutade eeliseks peetakse seda, et tegu on detsentraliseeritud (pole ühtset keskpanka) isereguleeruva maksesüsteemiga. Krüptovaluutade münte saab üldjuhul teenida “kaevandamise” abil, mis tähendab keerukat matemaatiliste tehete tegemist. Sellega kinnitatakse kõik maksed pöördumatult, aga samas nõuab see arvutilt palju ressursse.

Dagcoinide puhul on asi teisiti. “Kaevandamine” on asendatud võrkturundusega, mis algab koolituste ostmisega ning uute liikmete süsteemi kutsumisega. Lõppkokkuvõttes tähendab see seda, et Dagcoini münte on võimalik teenida vaid võrkturunduses osaledes.

Dagcoini puhul lubatakse iganädalaseks teenistuseks 3-protsenti investeeringult. Foto: Kuvatõmmis/Dagcoini turundusmaterjal

Süsteemi sisenemiseks saab valida paketi vastavalt oma rahakotile:

  • 20 dollariga saab Basic paketi, sisaldab koolitust krüptovaluutade põhitõdedest
  • 100 dollarit maksab Starter pakett, koolitus hõlmab ka turundust ja müüki
  • 500 dollarit maksab Explorer pakett, tagab edasijõudnute koolituse krüptovaluutade ning müügi osas
  • 1000 dollarit maksab Advanced pakett, selles on krüptovaluutade tehniline koolituse ja müügikoolitus
  • 2500 dollarit maksab Expert pakett, mille ostja saab koolituse avalikust esinemisest ning ideede esitlemisest
  • 5000 dollarit maksab Pro pakett, tagab müügiprofessionaali koolituse ning juhendit psühholoogiasse ja inimkäitumisse
  • 12500 dollarit maksab Mentor pakett, tagab mentori ja kõrgema astme juhi koolituse
  • kalleim koolitus Investor maksab lausa 25 000 dollarit ning see sisaldab koolitusi investeerimise ning kauplemise osas

Mis nende pakettide sisu on? Programmi eestvedaja sõnul saab selle raha eest koolitusi krüptorahast. “Kui soovime laialdaselt kasutatavat raha teha, siis see eeldab tavatarbijate poolt paremat teadlikkust kui see täna on. Olgem ausad – inimesed tegelikult ei tea, mis on krüptoraha ja milleks see hea on. Selle olukorra parandamiseks on loodud Dag University, mille eesmärk on pakkuda teadmisi krüpto- ja finantsmaailmast. Koolituse edukalt läbinu saab preemiaks tasuta Dagcoin’e,” ütles Grossberg.

Grossbergi öeldu läheb siiski Dagcoini tutvustavatel materjalidel olevaga vastuollu. Kaheksa koolituspaketi alt, mida Dag Universitys pakutakse, sisaldab krüptovaluutade õppematerjali vaid neli soodsamat paketti.

Kallimate valikute puhul reklaamitakse hoopistükkis seda, kuidas olla hea avalik esineja, kuidas oma ideid esitleda, kuidas olla hea müügiinimene, kuidas olla hea liider ning mentor, investeerimisest ning ülevaadet psühholoogiast ja inimeste käitumisest.

Dagcoine müüakse agaralt ka sularahas

Süsteemis olevatele inimestele, keda kutsutakse müügiesindajateks, tagatakse 3-protsendiline iganädalane teenistus, kuid sellele pääsevad nad ligi alles kaheksa kuu pärast. Teenistuse saavad need kasutajad, kes on süsteemiga liitudes valinud vähemalt 100 dollarilise paketi. Teenistuse väljaarvutamiseks on loodud lihtne Exceli tabel, mille kohaselt suureneb vaid 100 dollariline investeering 35 nädalaga 281 dollariliseks. Nils Grossberg rõhutab Geeniusele, et tabel ei ole ettevõtte loodud ja ettevõte ei vastuta selle sisu eest.

Eelmainitud koolituspakettide eest saab tasuda Bitcoinides ning Perfect Money ja AdvCash lahendusi kasutades. Nendele huvilistele, kel ei ole eelnimetatud online-makselahendustele ligipääsu pakutakse liitumiseks ka sularaha makse võimalust. Telegrami jututoast, mis on mõeldud Dagcoini kogukonna infovahetuseks, käib aga ka agar Dagcoinide müük puhtalt sularahas.

Grossbergi sõnul ei ole Telegrami jututoa näol tegemist Dagcoini ametliku vestluskanaliga.

Dagcoine saab soetada ka sularaha eest. Foto: Kuvatõmmis/Telegrami jututuba

Arendustöö: “puhtalt Eestis tehtud” kood pärit argentiinlaselt

Dagcoini juht Grossberg ütleb, et krüptoraha on puhtalt Eesti oma asi, aga rahvuslikku uhkust hakkavad lahjendama mitmed segased asjaolud.

Esiteks leiab Telegrami jututoast ka viiteid selle kohta, et süsteemi arenduse osas on abiks olnud ka soomlased.

Vastuolulist informatsiooni leiab veelgi. Dagcoini esmane visand jõudis internetti 2015. aastal, kuid väidetavalt hakkas selle kallal tööle juba 2012. aastal Argentiinast pärit Sergio Demian Lerner. Visandis kirjeldas ta DAG ahelal põhinevat krüptovaluutat, millele pani ta nimeks Dagcoin. Toona jäi küll valuuta lõpuni välja arendamata ning turule see ei jõudnudki.

Tänavu kevadel hakkas internetis taaskord levima uut informatsiooni Dagcoini tulekust, kuid sel korral oli see juba eestlaste arendatud.

Rahvusvahelise krüptovaluutade kogukonna foorumis Bitcointalk liigitati see kiirelt pettuseks. Ühe ohumärgina toodi välja white paperi puudumist. Nn valge paberi all peetakse silmas probleemipüstitust ning sahendust, Sellised kirjatükid käivad enamjaolt kaasas kõigi krüptovaluutadega.

Foorumis olev Dagcoini teema leidis lõpu vaid kümme päeva pärast selle loomist, mil selle algatanu tõi välja, et tal ei ole mingit seost Euroopas arendatava Dagcoiniga, ning et projekt on peatatud.

Arendamisega on seotud ka Eesti krüptoraha liidu kaasasutaja

Dagcoini tutvustavates materjalides näiteks YouTube’i videos väidetakse, et uue krüptovaluuta tehnilise poole eest vastutab Asse Sauga, kes on Eesti krüptorahaliidu kaasasutaja ning juhatuse liige. Pärast korduvaid telefonikõnesid ning e-kirju kinnitas Sauga Geeniusele, et on Dagcoiniga seotud, kuid tema väitel on ta valuuta arendanud tiimi vaid nõustanud.

Grossbergi väitel on Dagcoini IT-arendus tehtud Eesti ettevõtete poolt, samas ei ole võimalik nende ettevõtete nimesid kuskilt leida. Grossbergi väidet kinnitas Geeniusele ka Sauga, kes ei soostunud ettevõtete nimesid avalikustama.

“Päris alguses olin Dagcoini tehnilise arenduse juures, kuid praegu olen nõuandja. Dagcoin on täiesti kaevandamise vaba. Münte saadakse nagu teistegi (IOTA, Byteball) kaevandusvabade proof of stake krüptovaluutade puhul. Dagcoin on ülesehitatud Byteballil. Müntide hulk on eelnevalt krüptograafiliselt eeldefineeritud ja turule laiale jagamine on süsteemi enda teha. Kaevandamine on vaid üks viis, Byteball näiteks annab tasuta [münte] ära. Üks variant on ka multi level marketing (võrkturundus – toim),” rääkis Sauga Geeniusele. Tema sõnul on Dagcoini arendus kestnud kaks kuni kolm kuud.

Finantsinspektsioon hoiatab püramiidskeemide eest

Eestis finantsjärelevalvet teostava finantsinspektsiooni kirjelduse kohaselt saab Dagcoini liigitada püramiidskeemiks.

“Püramiidskeemi tavapäraseks tunnuseks on, et ei looda lisaväärtust, vaid kasv tekib uute liitujate poolt tehtavatest sissemaksetest,” ütles finantsinspektsiooni turujärelevalve ja sunni divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli.

“Püramiidskeemid võivad erineda oma hierarhilise ülesehituse, pakutavate toodete või reklaamitavate investeerimisprojektide või väidetavate tuluallikate poolest, kuid oluline mõista, kas ilma pideva raha juurdevooluta, mida püramiidskeem taotleb, on võimalik teha sellest lubatava tulususega väljamakseid. On võimalik, et skeemi organiseerijad püüavad ilustada skeemi erinevate lubaduste, kaunite kodulehtede ja kusagil mujal “soodsamas keskkonnas” olevate tulutoovate projektidega. Tavapäraselt käib värbamisprotsessi juurde ainulaadse võimaluse pakkumine, millest kinni haaramisega peab kiirustama,” rääkis Suurväli.

Püramiidskeemidele omast turundust kasutavate krüptovaluutade eest leiab internetist mitmeid hoiatussõnumeid. Ühe sellise krüptovaluutaga oli seotud ka Aasias Dagcoini turunduse eest vastutav Veiko Huuse.

Täiendatud 5.07.2017: artiklisse lisatud täpsustus, et Telegrami jututuba ei ole Dagcoini ametlik vestluskanal.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.