Samas suured projektid, nagu laevaehitus, mida plaanitakse ja teostatakse aastaid, jätkuvad. “Kriis ei mõjuta pikaajalisi projekte,” ütles Vares. Pidurit tõmbavad eelkõige väiksemad kliendid või need, kes on seotud suurematega, kes omakorda on sõltuvuses rahavoogudest.
Eesti turg elavnes seevastu üsna ruttu. Eestlased mõtlesid esimesed neli päeva pärast eriolukorra kehtestamist, siis taastusid veel kolm päeva ja hakkasid siis taas pihta. 28 töötajaga ettevõttes koondamisi pole tehtud ega soovitagi selleni jõuda. “Meil on paralleelselt 4-5 plaani töös,” selgitas Vares.
Laieneti USAsse
Lihtsustatult on Fractory allhanke platvormi tööstusettevõtetele ehk viib kokku insenerid ja tootmised. Kui varem pidi insener võtma pakkumisi e-maili teel, mis võttis päevi ja nädalaid, siis Fractorys käib asi kordades kiiremini.
“Ma ise olen mehhaanika insener ja töötasin ka insenerina viis aastat. Seal see probleem silma jäi. Pidin detaile igalt poolt tellima. See tundus mõttetu lisategevusena. Insener peab detaile välja mõtlema, mitte tellima jubinaid ja e-kirju saatma,” meenutas Vares kolme aasta tagust aega. Esimese platvormi versiooniga tuldi välja 2018. aastal
Praegu on Fractoryga juba liitunud 25 tootjad Põhjamaadest ja Baltikumist ning teist samapalju Ühendkuningriigist. “Täna veel ei ole võtnud globaalset turgu ette, sest me vastutame kogu protsessi eest. Nii transpordi kui ka maksete eest,” selgitas Vares. Samas ambitsioon on siiski suurem. Nii alustatigi sel nädalal teenuse pakkumist ka USA inseneridele. “Probleem on ju igal pool sama,” sõnas Vares.
Kodukontori peod