Leht: BBC hakkab elanike wifit jälgima, et loata voogedastuse vaatajaid tabada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
7717833118_59eb77320d_k.jpg

The Telegraphi andmetel hakkab Suurbritannia avalik-õiguslik ringhäälingBBC hakkab järgmisel kuul üle riigi erivahenditega jälgima elanike kodust wifi-ühendust, et tuvastada rikkujaid, kes litsentsitasu maksmata voogedastusteenuseid kasutavad.

Samm puudutab ajalehe teatel BBC veebiteenust iPlayer, mille vaatamiseks peavadalates septembrist Suurbritannia elanikudolema ostnud telelitsentsi. Litsentsi aastahind on £145,50.

BBC ei jälgi IP-aadresse, vaid wifi liiklust

Ajaleht tugineb oma Suurbritannia riigikontrollist (National Audit Office, NAO) saadud raportile. NAO peaaudiitorSir Amyas Morse kirjutab raportis, et BBC töötajad tegid kontrollitud keskkonnas eduka näidismõõtmise, mille järgi saidkontrolörid tuvastada, et iPlayeri teenust kasutati koduses wifi võrgus. Toimingut tehes ei tungiks BBC kontrolörid, kes töötavad ringhäälingu litsentsiosakonnas, eravaldusse, vaid nende tehnoloogia suudaks edukalt tuvastada kindla kodu wifi võrgus toimuva litsentsiloata vaatamise.

Raport ei kirjeldanud täpsemalt, mis meetodil koduses wifi võrgus iPlayeri voogedastusteenuse kasutamine tuvastataks. Küll aga väidab riigikontrolliraport, et BBC on lubanud privaatsuse rikkumise hirmus mitte kasutada omapoolseid "majasiseseid" tehnilisi võimalusi. See tähendab, et BBC ei jälgi, millistelt IP aadressidelt iPlayeri voogedastusteenust kasutataks, kuna see võib rikkuda kasutajate privaatsust.

The Telegraphi konsulteerinud teadlaste sõnul jääb kõige tõenäolisemalt üle meetod "packet sniffing". See tähendab, et BBC kontrolörid analüüsivad koduse wifi võrgu levialas selle võrgu liiklust. Võrgus liikuvad andmed nagu fail või videokaadrid on jaotatud andmepakettideks, millel on kindel suurus ja ajastus. Kui BBC teab või saab juhtida omalt poolt ehk iPlayeri edastavate pakettide suurust ja ajastatust, on võimalik Telegraphi andmetel tuvastada, et selles wifi võrgus kasutatakse justiPlayeri teenust.

Toimib ka parooliga wifi puhul

See toimib isegi juhul, kuiwifi võrk on kaitstud parooliga ja liiklus krüpteeritud.University College Londoni teadlased on näiteks tõestanud, et suudavad tuvastada wifi võrgus toimuva Skype'i telefonikõne toimumise ilma, et nad teaks wifi võrgu parooli.

Väidetavalt kasutatakse selliseks tegevuseks BBC mikrobusse, millel on Suurbritannias kurikuulus maine. 1990-ndatel kasutati mikrobusse väidetavalt selleks, et tuvastada televisiooniantennide kasutamine majapidamistes, mis polnud litsentsitasu maksnud.

BBC pole uudist kinnitanud ega ümber lükanud. Seega jääb õhku veel mitmeid küsitavusi, milleleTelegraphi uudis ei vasta. Näib ebatõenäoline, et BBC peab privaatsust rikkuvaks iPlayeri klientide IP aadresside jälgimist kui samas peetakse sobivaks elanike wifi võrgu liikluse analüüsimist. Pole ka selge, kas tehniliselt nii keerukas plaan võib olla majanduslikult tasuv, samas kui litsentsitasuta vaataja võib wifi asemel eelistada lihtsalt traadiga internetiühendust.

Foto:Barry Skeates/CC/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.