Keda võiks käimasolevatel kohalikel valimistel valida startupi-asutaja või -töötaja? Kuna minu asjatoimetused seovad mind pigem Tallinnaga, vaatasingi üle erakondade ja valimisliitude Tallinna piirkonna programmid, kuid sarnaselt võib analüüsida programme ka teiste omavalitsuste jaoks.
Sotside, Keskerakonna ja selle mingi Savisaare moodustise programme vaadates sai kiirelt selgeks, et need on suunatud pigem toimetulekuraskustes inimestele kui innovatsioonitöötajatele ning keskenduvad vaid sellele, kuidas pirukat “õiglasemalt” ümber jagada. Kuigi neid, kel läheb elus raskemini, tuleb aidata, ei näita need programmid ka seda, kust see raha tulema peaks. EKRE peaks iga startupi-inimese jaoks aga niikuinii selge “ei” olema, sest nemad tahavad teha nii, et eksootilisema päritoluga talent ei saaks ega tahaks siia tulla.
Alles jääb kaks
Alles jäävad Reform ja IRL, millest mõlema programmi kirjutamise juures tundub olevat olnud majandusinimene või vähemalt rahalugemise kogemusega isik. Hea on ka see, et mõlemal programmil on selge fookus. Eks öelnud juba juhtimisguru Michael Porter, et strateegia ei ole mitte see, mida sa teed, vaid see, mille otsustad tegemata jätta. Kes lubab teha kõike, ei tee mitte midagi.