“Täna on ette nähtud, et enne valimispäeva toimuvad eelvalimised 6. kuni 4. päevani elukohajärgses valimisjaoskonnas ja 10. kuni 7. päevani maakonnakeskuste jaoskonnas, kus saavad hääletada kõik. Laua peal on olnud teema, et viia valimised rohkem ühetaoliseks, rohkem sarnaseks kampaania mõttes,” ütles Ratas. “Võiks kaaluda, et valimispäeval on õigus oma e-hääl üle hääletada. See on üks võimalus, kuidas seda süsteemi veel kontrollitavamaks muuta,” lisas Ratas.
Savisaar: e-hääletamine on nagu… liiklus
Riigikogu liige Erki Savisaar ütles kolmapäeval “Ringvaate” saates, et plaani e-valimisi täielikult kaotada ei ole, küll aga näeb ta selles teistsuguseid ohte, kui Ratas riigikogus välja tõi. “Me ei ole nõus selle jutuga, et seal absoluutselt mingeid ohte ei ole ja kõik töötab ideaalselt,” ütles Savisaar ning võrdles e-valimisi liiklusega, kus on ohud ning tervelt tagasi tulemiseks peavad inimesed olema ohtudest teadlikud.
Suure murekohana tõi Savisaar välja asjaolu, et inimesed lubavad teistel oma ID-kaarti kasutada ning jagavad ka oma PIN-koode. Siiski kinnitas ta, et sügisestel valimistel on võimalik e-hääli endiselt anda: “E-hääletamine toimub ja me loodame, et see toimub samadel päevadel, kui paberhääletus.”
Karilaid: soovime e-valimised kaotada
Kui Ratas ja Savisaar ütlesid, et valitsuskoalitsiooni kokkuleppe järgi jääb e-hääletus alles, siis Keskerakonna enda seisukoha ütles välja erakonna aseesimees Jaanus Karilaid.
“Keskerakonna jaoks on internet ja e-valimised jätkuvalt koht, mis pole turvaline. Kahtlemata oleks meie ideaalsoov olnud e-valimised ära kaotada, aga täna on siis see kompromiss, et me vähendame e-valimiste päevade hulka, et saab teha seda ainult kolmel päeval,” ütles Karilaid ERRile.