Proovime Hololensi: tõmbasime Oslos tulevikuprillid pähe ja uurisime organeid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
tan_1376.jpg

Norra pealinnas Oslos on sel nädalal eriti palju võimalusi pähe tõmmata holograafilised prillid ja tulevikku proovida.

Nimelt vältab linnas üritusi täis IT-teemaline innovatsiooninädal, mille avapäeval oli hulk ettevõtteid üles rivistanud võimalusi proovida kõiksugu segu reaalsustest: virtuaalreaalsust (VR), hologrammidega liitreaalsust, telepresence’it ehk tehnoloogia abil teises ruumis asumist ja nii edasi.

Kõige uuematest seadmetest oli kesksel kohal Microsofti Hololens, mis kõrvalt vaadates näeb välja nagu segu VR prillidest, hävitajapiloodi kiivrist ja peavõrust. Näiteks Prantsuse firma SopraSteria demonstreeris väga põnevat Hololensi lahendust arstidele.

Firma oli võtnud tavalised kompuutertomograafiga tehtud skännid inimese maksast ja need töödeldnud kokku kolmemõõtmeliseks värviliseks kujutiseks. Antud juhul oli tegu ühe haige patsiendiga, kelle maksas oli kasvaja. Nüüd “asetati” see kujutis organist ühele lauale, mille ümber said arstid koguneda kujutist uurima, et edukat lõikust planeerida.

Muidugi oli silmaga vaadates laud täiesti tühi, kuid just Hololensi kandes ilmus objekt nähtavale. Hololens loob silma ees olevate prillide peale virtuaalse kujutise, mis ilmub ruumis kindlasse kohta (antud juhul lauale), samal ajal on aga nähtav ka ülejäänud osa ümbritsevast ruumist.

Esimesed paar tähelepanekut Hololensist, mis selle näite juures prille proovides silma torkasid:

  • See on väga palju mõnusam kasutada kui virtuaalreaalsus. VR tekitab kohese peapöörituse, kuigi mõnel inimesel esineb see väga nõrgalt. Aga VR hõlmab kogu vaatevälja ja tekitab seega ajus oleva tasakaalukeskusega konflikti. Hololensi puhul jääb ümbritsev ruum samaks. Inimesed, toa põrand ja seinad, esemed, kõik see on nähtav ja sellepärast ei teki hetkekski peapööritust.
  • Tegu on esimese põlvkonna seadmega, seda on näha pildikvaliteedist. 3D-kujutis, mis ruumi projitseeritakse, on üsna kehva kvaliteediga. (Ühtlasi: fotole on seda pea võimatu püüda, nagualtpoolt näha.)
  • Vaateväli on üllatavalt näike. Seistes otse laua ääres juures, on läbi prillidenäha laual olevat 3D-kujutist inimese organist, mis võiks olla ligi 40 cm kõrge. Tegelikult lõikab prillide vaateväli kujutise ülemise ja alumise ääre ära ja kogu kujutise nägemiseks tuleb pead üles-alla liigutada. Astudes lauast meetri või kahe kaugusele on näha kogu kujutis.
  • Interaktsioon on jube lihtne. Siruta käsi välja, pane näpp “vastu” kujutist ja sa saad seda ümber oma telje keerata või ühest kohast teise lohistada. Selle äraõppimine võtab paar sekundit ja mingit pulti käes hoida pole vaja.

Kokkuvõttes näitas see demo, et Hololensil on äärmiselt suur potentsiaal tõeliselt paindliku järgmise põlvkonna seadmena, mis ühendab endas ekraani, kasutajaliidese ja liitreaalsuse.

PealeSopraSteria oli Oslo Innovation Weeki avamisel veel mitu ettevõtet, kesHololensi demonstreerisid. Adapa360 näitas Hololensiga kosmost, mis oli näide sellest, kuidas seda kasutada õppetöös. Kazendi on ettevõte, mis tegelebki Hololensile eri tegevusvaldkondades rakenduste ledimisega.

Ajakirjaniku reisikulud Oslo Innovation Weekile kattis Norra saatkond Eestis.

Fotod: Tanel Meos

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.