Pühadesoovitus: virtuaalsed jõulud päästavad kodus üksi norutamisest

Virtuaalsed jõulud.Foto: Shutterstock

Varasemalt on rohkem läbi käinud ideed, kuidas hajusalt tööd teha: Aga mida teha siis, kui tuleb langetada karm otsus, et jõulud tuleb sel korral veeta kallitest inimestest füüsiliselt lahus olles? Elisa telekomiteenuste valdkonna juht Mailiis Ploomann jagab soovitusi, kuidas pühade ajal lähedastega virtuaalselt sidet pidada.  

Olgu siin põhjuseks ülimalt keeruliseks muutunud riikide vaheline reisimine, perekonnaliikmete eneseisolatsioon või riskirühmas olevad lähedased, kes end ise suurema seltskonnaga koos olles hästi ei tunne. Lootusekiir on ehk tehnoloogias, mis on õpetanud meid kolleegidega tööalaselt kontakti hoidma. Miks mitte sealseid parimaid praktikaid ka eraellu tuua.

  • Videokõnega otseühendus mitme erineva seltskonna vahel.
    Hetkel on nii füüsilistes kui ka e-elektroonikapoodides saada lainurk veebikaamerad, mida on mugav suuremale kuvarile või ka nt telekale kinnitada. Soodsamate hinnad algavad 30 eurost ning kallim ots lõpetab 300 ja isegi 1000 euro kandis. Mõte on neil kõigil sama.

    Vali eelistatud koosolekutarkvara (Zoom, Teams, Google Meet vmt), ühenda arvuti ekraaniks eelmainitud telekas või muu suurem ekraan, mille saad paigutada pidusöögi lähedale ning ühendada sellega mainutud webikaamera. Sama harjutuse peavad läbi tegema kõik liituvad kodud ning ühiseks söömaajaks tuleb lihtsalt ühiselt end samale „koosolekule“ sisse logida.

    Kindlasti tasub selline lahendus enne jõuluõhtut läbi testida, ent midagi kontimurdvat seal ei ole!

  • Vaadake koos (aga olles eraldi) mõnd head filmi või sarja
    Vanakooli telekat (telekava järgi) saab mõistagi ka niisama koos vaadata ning samal ajal kasvõi üksteisega telefonikõne üleval hoida, aga kaasaegsed lahendused pakuvad ka palju vahvamaid võimalusi.

    Näiteks Chrome-i plugin Netflix Party võimaldab koos, läbi arvuti ühiselt Netflixi vaadata.

    Igaüks logib oma arvutist vastava plugina abil oma Netflixi kontole sisse ning seejärel ollaksegi koos ühises „toas“, kus saab suhelda, muljetada ja ka ühiseid pause vahepeal tekitada.

  • Grupikõned/ grupichatid
    Juhul, kui kodudes on teismelisi lapsi, on ilmselt nende toast (ja nende nutiseadmetest) pidevalt kuulda karjakaupa seletamist ning asjaajamist. Tihti ongi noortel oma grupichatid (tihti lausa klasside kaupa), kus ühe nupuvajutusega saab lihtsalt ühisesse videokõnesse ühineda.

    Tee oma suguvõsa ja lähedastega sarnane grupp ning kopeerige teismelisi. Jagage omavahele pilte, mõttevälgatusi, emotsioone ning arvamusi! Üsna kiiresti tekib tunne, et lähedal saab üksteisele olla palju rohkematel viisidel kui füüsiliselt!

  • Mängige koos mõnd (laua)mängu
    Taas, õppides teismelistelt, leidub mitmeid keskkondi, mis võimaldavad ühiselt koos erinevaid mänge mängida. Sõltuvalt senisest kogemusest ja huvi pakkuvatest valdkondadest, saab ühiselt mängida nii lauamängudest tuttavaid (Monopolist kabeni) kui uusi digitaalseid mänge (tulistamisest linnade ehitamise jm strateegiamängudeni). Mõned versioonid on tasuta, mõned küsvad 5 – 10 € raha, aga rõõmu pakuvad nad kindlasti kõigile. Endale sobivaima leidmiseks lihtsalt guugeldada best online games to play with friends ja järjest mõned variandid läbi proovida.
  • Kombineerige erinevaid lahendusi
    Näiteks, võivad ärksamad koostada mõne põneva viktoriini, millele kõik siis kas Kahooti , Quizletit või Mentimetrit kasutades vastuseid saavad anda. Küsimusi saab esitada, kas eelnevalt mainitud videosilla või grupichati ja grupikõne vahendusel.
    Või siis valib keegi välja mõne (vanema) filmi ja koostab selle taustale küsimusi näitlejate ja nähtud asukohtade vmt kohta. Eelmainitud Netflix Party võimaldab kõigil film ühel ja samal ajal seisma panna ning viktoriiniküsimuse juurde asuda. 

Võimalusi, mida kasutada on tegelikult palju ning keegi ei pea end pühade ajal (ega muidu) üksildasena tundma lihtsalt seetõttu, et me üksteisest hoolides pigem füüsiliselt lahku peame hoidma.

Nõu tasub julgelt küsida teismelistelt, kes juba ongi oma elu taoliste vahenditega täiesti teadlikult sisustanud. Lisada saab veel veidi täiskasvanulikku elutarkust ning erinevatele vanusegruppidele sobivat sisu! 14-aastane ei pruugi üldse teadagi, et vanaema on teada-tuntud monopolihunt, kellele on mäng ammusest ajast tuttav ning vaid uus kasutajaliides esialgu veidi võõras.

Toimetas Kristjan Ats Mägi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.