Seetõttu ei ole võimalik planeerida ja ehitada juurdepääsuvõrke esmajärjekorras piirkondadesse ja/või majapidamistesse, mille elanikud on avaldanud soovi saada kiire interneti juurdepääsuühendus.
Sooviavaldusi kogub jooksvalt ka AS Enefit. Sellegipoolest pole aga rahuldatud sooviavalduste hulk oluliselt vähenenud – avaldus on esitatud, aga ühendust pole ehitatud ca 37 800 aadressiobjektile. Sooviavalduse esitanud majapidamistest on saanud liitumisvõimaluse ligikaudu 5000 aadressiobjekti.
Selgituseks: kiire interneti kasutamiseks tuleb soovijal sõlmida võrguleping võrguhaldajaga ja teenuseleping sideoperaatoriga. Pärast kiire interneti võrgulepingu sõlmimist saab klient valida sideoperaatori ja talle sobiva teenusepaketi.
Sideoperaatoriga lepingut on vaja selleks, et aadressiobjektil oleks võimalik igapäevaselt kiiret internetti tarbida. Üksnes võrguleping seda ei võimalda.
4. Meetme määruse tingimused lubavad ühendusi ehitada hoonetesse, mis ei ole aastaringses kasutuses ja mille elanikud pigem ei hakka kiiret internetti kasutama
Võrguehitajad valivad sageli välja piirkonnad, kus aadressiobjektid paiknevad tihedalt, kuna sellistes piirkondades on kulu ühe aadressiobjekti ühenduse valmisehitamiseks väiksem.
Sageli on sellisteks piirkondadeks aiandusühistud, mille hooned pigem ei ole aastaringses kasutuses, ja seetõttu on nendes piirkondades kiire internetiühendusega liitujaid vähe.
5. Ei ole määratud, millist tehnoloogilist lahendust kiire internetiühenduse ehitamiseks kasutada
MKM ja TTJA ei ole määranud põhimõtteid ega kriteeriume, mille põhjal oleks võimalik otsustada, millist juurdepääsuvõrgu ehituse tehnilist lahendust (õhuliin, maakaabel, raadio- või satelliitside või kombineeritud lahendused) eri aadressiobjektide või piirkondade puhul tuleks kasutada.
Aadressiobjektide loetelus on majapidamisi, kuhu ei ole majanduslikult otstarbekas vedada maakaablit ega õhuliine. Selliste kaugel paiknevate majapidamiste jaoks tuleks aga välja valida just niisugustele objektidele sobivad tehnoloogilised lahendused ja toetusmeetmed.
6. Väljaehitatud ühenduste kaudu kiire interneti teenusega liitumise osakaal on väike
AS-i Enefit andmete põhjal kasutab internetiteenust 24,3% ja võrguteenusega on liitunud 34,5% aadressiobjektidest. Liitumiste parandamiseks on ministeerium eelnevalt lubanud aktiivsemalt kohalike kogukondadega suhelda, kuid liitunute osakaal ei ole viimaste aastate jooksul kasvanud.
Võrdluseks: auditi ajal 2022. aastal kasutas internetiteenust loodud ühenduste kaudu 21%.
7. Palju asulaid jääb Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse võrgust kaugele ja praeguste toetusskeemidega ei pruugi võrguehitajad sinna ehitama hakata
Käimasolevas kolmandas etapis on toetuse suurus aadressiobjekti kohta kuni 3000 eurot ja toetuse osakaal 70% või 95% toetatavatest kuludest.
Võrguehitajate sõnul tuleks toetust suurendada, et neil oleks majanduslikult võimalik valmis ehitada ühendused võrgusõlmedest kaugemal paiknevate aadressiobjektideni. Samuti tuleks analüüsida, kas teha täiendavalt investeeringuid tuumikvõrgu laiendamisse, et jõuda kaugemal paiknevate asulateni.
8. Võrkude hilisem haldus on reguleerimata
Puudub kindlus, et edaspidi suudetakse rajatud võrku kvaliteetsel tasemel hallata, sealhulgas parandada rikkeid.
Olukordadeks, kus näiteks võrgu ehitajatel ei pruugi jätkuda ressursse rikete parandamiseks või võrgu ehitajad võivad tegutsemise lõpetada, ei ole lahendust välja töötatud. Samuti ei ole kehtestatud ajalisi nõudeid rikete kõrvaldamiseks.
Mõningatel juhtudel võib probleemiks osutuda asjaolu, et võrgu haldajad tõstavad optilise kaablikiu rendi hinda selliselt, et internetiteenuse osutajatel kaob äriline otstarbekus selles võrgus teenust osutada.
Seetõttu väheneb kasutajate võimalus liituda teiste teenuseosutajatega. Taoliste juhtumite ennetamiseks ja lahendamiseks tuleks TTJA-l senisest tõhusamalt teha järelevalvet toetuste abil ehitatud võrkudes.
Riigikontrolli hinnangul tuleb kohelda kõiki sideettevõtjaid õiglaselt ja diskrimineerimata ning kasutajatel peab olema võimalus ka tegelikult valida eri sideoperaatorite vahel.
Kui neid nõudeid ei täideta, tuleb TTJA-l rakendada toetusmeetme määruses kehtestatud abinõusid, sealhulgas nõuda näiteks toetuse tagasimaksmist.
Kokkuvõte
Kui eelnevalt kirjeldatud probleemid ei leia lahendust, jäävad kümned kui mitte sajad tuhanded inimesed veel pikkadeks aastateks kiiret internetiühendust ootama – seda ka siis, kui kaabel läheb kiire interneti soovija majapidamisest lähedalt mööda ja teisel pool teed aiandusühistus on igas kõplakuuris võimalus kiire internetiga liituda.
Selleks, et taolisest stsenaariumist pääseda, on vaja piisavalt raha, kiiret ehitust, täpseid andmeid, ühenduste ehitamist enim nõutud piirkondadesse, paremat suhtlemist veel liitumata majapidamistega, vajalike tehniliste lahenduste määratlemist ning tõhusamat järelevalvet toetuse abil ehitatud võrkude kasutamise üle.