Riigikontroll: siiani pole valmis saadud ühtegi kasutajalähedast digitaalset sündmusteenust

Üks soovitud teenus on näiteks abiellumise sündmusteenus.Foto: Depositphotos

2017. aastal püstitati eesmärk, et abiellumise, lapse sünni või mõne muu elusündmuse puhul tuleksid piltlikult öeldes teenused ise inimese juurde. Riigikontroll leiab aga täna avaldatud aruandes, et 7 aastat ja üle 11 miljoni kulutatud euro hiljem pole ühtegi kasutamisvalmis, kasutajasõbralikku ja ettenägelikku digitaalset sündmusteenust õnnestunud luua.

Riigikontrolli sõnul peetakse ennetavaks ja kasutajakeskseks sellist avalikku teenust, mida asutus osutab omal algatusel, isiku eeldataval tahtel ja andmekogude andmete alusel. Selline teenus peaks kasutaja jaoks täitma oma ülesannet, olema lihtsasti leitav ja kasutatav. Tulemus peaks olema kulude ja aja kokkuhoid.

2020. aastaks pidi valmima seitse sellist sündmusteenust, kuid praeguseks on valmis vaid viie elusündmuse infoteenused. Infoteenus hõlmab endas aga sisuliselt koondinfot ja viiteid, olles seega lihtsakoelisem. Nendeks valmis teenusteks on abiellumise, lapse sünni, lähedase kaotuse, kaitseväe kohustuse täitmise ja Eestis kohanemise infoteenused.

Samuti avastas riigikontroll, et majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil (MKM) puudub teadmine, kui palju läheb maksma alustatud sündmusteenuste arendamine vajatud tasemele. “Lisaks ei ole hinnatud, kui palju on mõistlik investeerida ja kulutada konkreetsete sündmusteenuste edasisele arendamisele,” märkis riigkontroll pressiteates.

Riigikontrolli hinnangul ei suutnud MKM näha sündmusteenuste planeerimisel ette arendusprotsessi keerukust ehk raskusi mitme asutuse koostöö koordineerimisel ja sündmusteenuste loomist takistavaid õiguslikke probleeme. “Näiteks, missuguseid proaktiivseid teenuseid võib kasutajale pakkuda nõusolekut küsimata ja missuguste teenuste osutamiseks on vaja eelnevalt saada kasutaja nõusolek,” lausuti pressiteates.

Riigikontroll annab MKM-ile soovitusi

Riigikontroll soovitab MKM-il panna paika sündmusteenuste täpsem arenduse eesmärk ja plaan, kuidas jõuda toimiva teenuse valmimiseni.

Lisaks peaks MKM võtma arvesse asutustevahelise koostöö keerukust ehk leidma teenuste arendamiseks parema koostöömudeli. Samuti tuleks välja selgitada, millised õiguslikud takistused sündmusteenuste arendamisel on lahendatavad ja teha konkreetsed ning läbi mõeldud muudatusettepanekud nende õigusaktide muutmiseks, mis ei võimalda hetkel ennetavate sündmusteenuste loomist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.