Teadlaste sõnul võib meie päikesesüsteemis olla üheksas planeet ja see ei ole Pluuto

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
uus_planeet.png

Alates 1930. aastast, kui avastati Pluuto, õppisid kõik koolis, et meie päikesesüsteemis on üheksa planeeti. Aastal 2006kukkus see number aga kaheksale, kuna Rahvusvaheline Astronoomiaühing otsustas Pluuto kääbusplaneediks ümber arvata. Eile andsid Caltechi ülikooli teadlased teada, et planeete võib siiski üheksa olla, kuna nad leidsid tugevaid tõendeid, et päikese ümber tiirleb veel üksplaneet.

Planeeti pole seni leitud, kuna selle orbiit on umbes 20 korda kaugemal kui Neptuuni oma. See tähendab, et ühe tiiru tegemiseks ümber päikese kulub 10000 – 20000 aastat. Planeedil on ka umbes 10 korda suurem masskui Maal.

Tõendid planeedi olemasolu kohta pärinevad matemaatilistest mudelitest ja arvutisimulatsioonidest. Astronoomid Konstantin Batygin ja Mike Brown, kes planeedi olemasolu kohta hüpoteesi püstitasid, ei ole seda küll otseselt jälginud, kuid loodavad, et nende töö põhjal saavad teised teadlased seda otsima hakata. Numbrid ja statistika klapivad.

Mike Browni sõnul on alates antiikajast meie päikesesüsteemis avastatud vaid kaks uut planeeti – Uraan ja Neptuun. "On päris suur tükk meie päikesesüsteemist, mis on veel avastada ja see on väga põnev,“ sõnas Brown.

Teoreetiliselt eksisteeriva planeedi kohta saab lugeda täpsemalt teadusajakirjast The Astronomical Journal.

Foto: Ekraanikuva Caltechi videost

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.