Uudis

Telia flirdib 4K sisu ning oma telekanali mõttega

Telia Eesti logo. Foto: Telia

Täna tähistab Telia Eesti kümne aasta möödumist hetkest, mil klientideni jõudis Eesti esimene digitaalse televisiooni teenus.Telia Eesti TV ja multimeedia valdkonna juht Karl Anton rääkis tänasel pressiürituseltelevisiooni tulevikust, mis jõuab inimesteni kindlasti kõrge 4K kvaliteediga, kuid seda kahjuks mitte nii pea.

„Oleme leidnud, et ehkki klientidel on olemas seadmed, millega 4K pilti kuvada ning meil võimekus pilt paljudeni viia, puudub üldjuhul 4K kvaliteedis sisu,“ ütles Anton. Telia võrguarengu allüksuse juht Toivo Praakel lisas, et tõenäoliselt jõuab 4K sisu klientideni esmalt läbi kõrgkvaliteediliste otseülekannete, samuti on võimalik, et kõrge kvaliteediga näidatakse ka kohalikku toodangut. Kõik see võiks teoorias tulevikus käia näiteks läbi Telia oma telekanali.

Innovatsioon jääb võrguliikluse taha

Enne 4K sisu telerisse jõudmist on vajaluua eeldused piisavalt kiireks võrguliikluseks. „Täna on kolmandik meie lairiba klientidest kasutamas fiiberoptilist ühendust, see tähendab et kahele kolmandikule tuleb see optika veel kohale tuua,“ sõnas Praakel. Täna kavatsetakse lahendada olukord tehnoloogiaga, kus vähendatakse lihtsalt vaskkaabli pikkust.

„Meil on tehnoloogiad, mis võimaldavad üle lühikese vaskkaabli pakkuda ka suuremaid kiirusi, kuni 100 megabitti sekundis. Kui kasutus jõuab järele, ehk kliendid kasutavad selle 100 megabitti ära, saame me ka viimase otsa asendada fiiberoptilise kaabliga,“ täpsustas Praakel.

Seega on protsess aeglane ning võtab aega mitu aastat, kuna ka täna on 80000 optilist võrku kasutavast kliendist vaid kolmandik, kes kasutavad kiiremaid internetikiirusi, kui 50 megabitti sekundis.

Teise arendusena asutakse panustama mobiilirakendustesse. Enamike küsitletud klientide puhul tuli välja fakt, et televisiooni vaatamise ajal kasutatakse ka teist ekraani ehk tahvelarvutit või nutitelefoni, kust otsitakse saate juurde võimalikku lisainformatsiooni, suheldakse sõpradega või juhitakse oma telerit.

Telia Eesti uus juht on firmasenise käekäiguga rahul

Üritusel pidas kõne kaTelia Eesti juhatuse esimees Dan Strömberg, kes andis ülevaate firma majandustulemustest. Tänaseks on Telial üle 863000 mobiilikasutaja, ning 291000 neist kasutavad mobiilset internetti. Võrreldes 2014 aastaga on see 27000 inimese võrra rohkem kui eelmine aasta ning mobiilse interneti kasutajate arv kasvab pidevalt.

„Kasutades Eesti väikest turgu saame me siinsed teenused tuua hiljem teiste riikide Telia klientideni,“ sõnas Strömberg, kuid lisas, et parema kiiruse ning tehnoloogia otsinguil ei tasu ka unustada kliente, kelle seadmed peaksid olema valmis ka uusi tehnoloogiaid vastu võtma. Toivo Praakeli sõnul arendab Telia sel aastal aktiivselt üle 4g võrgu toimivaid telefonikõnesid ehk Volte kõnesid, mis peaks esimeste klientideni juba sügisel jõudma.

Lisaks televisiooni tulevikule anti võimalus tutvuda ka Telia digitaalse televisiooni ajalooga.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses