Valimisteenistus hakkab analüüsima näotuvastusega e-valimiste korraldamist

Näotuvastusega sisselogimine või digiallkiri?Foto: montaaž

Riigi valimisteenistusel (RVT) valmib hiljemalt tänavu 1. juuniks tehniline ja õiguslik analüüs näotuvastuse abil valija tuvastamise võimalikkusest. Kui analüüs näitab, et näotuvastust on võimalik kasutada, siis tuleb teenistusel koostada tegevuskava selle kasutuselevõtuks. 

Lähipäevadel IT-ministri ametist lahkuv Raul Siem (EKRE) ütles mullu novembris, et tuleks ära lõpetada vaid ID-kaardi põhised e-valimised. Minister leidis, et tulevikus võiks e-valimisi läbi viia nii, et inimene näitab ennast veebikaamera kaudu kontrollijale ja alles siis saab hääletada.

Riigiametid sõlmisid kokkuleppe

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM), riigi infosüsteemi amet (RIA) ja riigi valimisteenistus (RVT) sõlmisid koostöölepingu, et määrata kindlaks asutuste vahelised ülesanded elektroonilise hääletamise korraldamiseks ja valimiste küberturvalisuse tagamiseks.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Raul Siemi sõnul vastutab MKM küll riigi küberturbe-alase poliitika kujundamise eest, kuid e-valimiste osas olid vajalikud hoovad seni puudu ning allkirjastatud koostööleping paneb täpselt paika, kes mille eest vastutab.

“Nii tagame e-valimiste infosüsteemide turbe sisulisema ja laiapõhjalisema järelevalve, mis tõstab oluliselt infosüsteemide turvalisuse taset ning sellega seotud protsesside usaldusväärsust ning läbipaistvust,“ ütles Siem.

Lepingu järgi saab MKM-i peamiseks ülesandeks hiljemalt tänavu 1. oktoobriks valimiste infosüsteemi (VIS3) ja elektroonilise hääletamise infosüsteemi (EHS) küberturvalisuse auditi ja analüüsi teostamine ning Vabariigi Valimiskomisjonile enne valimisi hinnangu esitamine, kas 2021. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimise küberturvalisuse nõuded on nii VIS3 kui EHS osas täidetud ning turvameetmed asjakohased ja korrektselt rakendatud.

Lepinguga kohustub RVT hiljemalt 1. juuniks 2021 läbi viima tehnilise ja õigusliku analüüsi näobiomeetria abil valija tuvastamise võimalikkusest. Juhul kui analüüsi tulemusest nähtub valija näobiomeetrilise tuvastamise teostatavus, tuleb valimisteenistusel koostada tegevuskava selle kasutuselevõtuks.

RIA ülesandeks saab ka valimiste küberturvalisuse alaste teavitustegevuste korraldamine ning näobiomeetria abil valija tuvastamise tehnilise ja õigusliku teostatavuse analüüsi tellimiseks hankelepingu sõlmimine.

Novembris leidis RVT juht Arne Koitmäe Geeniusele antud intervjuus, et näotuvastuse rakendamine e-valimistel eeldab esmalt põhjalikku turvaanalüüsi ning seejärel valijarakenduse ja e-hääletamise süsteemide täiendamist.

Näotuvastussüsteemi kasutuselevõtmiseks tuleks Koitmäe sõnul e-valimiste tarkvara üsna ulatuslikult muuta. Samuti ei ole praegustes seadustes biomeetria osa kaetud ehk see tähendab poliitikute poolt seaduste muutmist. See protsess on juba aeganõudvam tegevus. 

Näiteks seadused, mis jõustusid tänavu 1. jaanuarist, mis võimaldavad e-häält muuta ka valimispäeval, võeti riigikogus vastu juba 2017. aastal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.