Kahjud ei kahane, andmed on vajalikud
Petuskeemidest on palju kirjutatud ja räägitud ning 97% Pangaliidu uuringule vastanuist on väitnud, et on petuskeemidest teadlikud. Ometi ei näita kahjude suurus kahanemise märke.
Ainuüksi juulikuu jooksul on PPA-le laekunud 36 avaldust petukõnede kohta ning kahju on kokku üle 285 000 euro. Ka viimastel päevadel on politseid teavitanud ligi kümme inimest, et nad on saanud petukõnesid, milles kelmid räägivad eesti keelt.
Viimasel ajal palju tähelepanu saanud kõnekaartide isikustamine, mis on üks võimalikke lahendusi kuritegevuse ja terrorismi ennetamisel, avastamisel ja tõkestamisel.
Hinnanguliselt võib kolmandik anonüümsete kõnekaartide koguarvust olla kasutusel kuritegelikul eesmärgil. Kui andmed on kättesaadavad, siis saame tõhusamalt võidelda kuritegevuse vastu ning teisalt ei too kaasa proportsionaalselt ebamõistlikku ja üleliia koormavat kohustust.
Eestis kehtivad ka piisavad järelevalvemeetmed, et veenduda andmete pärimise põhjendatuses ja õiguspärasuses. Kui politsei peaks soovima infot kasutajate kohta, tuleks igakordselt küsida prokuratuuri luba ja vajadust põhjendada.
See saab olema rangelt reglementeeritud ja tuleb kõne alla ainult raske kuritegevuse puhul. Allahindluse saamisel või sotsiaalmeediat tarbides oleme valmis ära andma suure osas enda privaatsusest. Kes meid siis kaitseb, kui oleme ise oma privaatsuse ära andnud ja hätta jäänud?