Uudis

Zelenskõist ja Putinist hakkasid levima süvavõltsingud, ühismeedia platvormid reageerisid kiiresti

Kuvatõmmis Ukraina presidendist Volodõmõr Zelenskist levinud süvavõltsingust.Foto: Kuvatõmmis/Geenius Meedia

Eile hakkas kõikjal ühismeedias levima süvavõltsing Ukraina presidendist Volodõmõr Zelenskõist, kus ta näiliselt kutsus Ukraina sõdureid üles alistumisele. Kuigi võlts-Zelenskõi seisis sama poodiumi taga, kust on ta korduvalt videopöördumisi teinud ning üldine väljanägemine, hääl ja suu liikumine tundusid ehtsad, reetis juba kehv kvaliteet, et tegu on süvavõltsinguga. 

Lisaks ühismeedias levimisele seises video põgusat aega Ukraina meediaväljaande Ukrayina 24 veebiküljel. Ühtlasi jooksis selle kohta tekst samale väljaandele kuuluva telekanali uudistesaate jaluse tekstis. Ukraina valitsuse esindajad hoiatasid juba paar nädalat tagasi, et internetis võib hakata levima süvavõltsing, kus edastatakse valeinfot. 

Zelenskõi reageeris süvavõltsingule kiirelt, postitades Instagrami video, kus kutsus hoopis Vene sõdureid üles relvi loovutama ja oma kodumaale naasma.

https://www.instagram.com/p/CbKYM_Zg2jo/

Facebooki emafirma Meta julgeolekupoliitika juhi Nathaniel Gleicheri sõnul eemaldati video kõigilt Meta platvormidelt operatiivselt ning info võltsingu kohta edastati ka konkureerivatele sotsiaalmeedia platvormidele. Süvavõltsingu eemaldasid ka YouTube ja Twitter.

Lisaks Zelenskõi videole sai eile uut hoogu juurde Vladimir Putinit kujutav süvavõltsing, kus tegelaskujul teatab, et Venemaa on sõja võitnud ja Ukraina tunnustab Krimmi kuulumist Venemaale. Antud video hakkas esimest korda levima üsna pea pärast Putini telepöördumist, kus ta teatas sõja alustamisest Ukraina vastu.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.