Mida arvestada elektrilise tõukeratta ostul?

Kui veel mõned aastad tagasi peeti oma mootoriga tõukerattaid pigem trenditeadlike tehnonohikute mänguasjadeks, siis nüüdseks on tegemist on täiesti arvestava liiklusvahendiga, mis on juba praeguseks oluliselt muutnud paljude inimeste liikumisharjumusi. Need on tulnud, et jääda ning kui rääkida linnade roheinnovatsioonist, siis võivad just särtsutõuksid olla selle mootoriks.

 Tutvu Kaup24 elektritõukside valikuga siin.

Elektritõukerataste kasutamise plussideks linnaruumis on:

  • Paindlikus ja mugavus. Valdav osa elektritõukeratastest on nn viimase miili rattad, millega läbitakse mingi vahemaa kahe erineva transpordiliigi vahel. Nii näiteks sõidate hommikul elektrirattaga kodust rongi peale, kus panete ratta kokku ja õhtul kulgete sama teed tagasi. Seega on elektritõukeratas suurepärane liikumisvahend Eestis levinud valglinnastumise puhul, kuna võimaldab ratast ja ühistransporti liites liikuda ilma autota mugavalt töö ja kodu vahet.
  • Asendab linnas auto- ja ühiskondliku transpordi. Võimekamate elektritõukside sõiduulatus ulatub juba 100 kilomeetrini, mis võimaldab linnas auto täiesti unustada. Valdav osa tõukerattaid on aga eelmaitud nn viimase miili rattad, mille sõiduulatus ühe laadimisega jääb 30 kilomeetri piirimaile. Kuid Eesti linnade mastaape arvestades piisab liikumiseks ka sellest. Hea valik – Xiaomi MiJia m365.
  • Särtsurattad on väikesed. Rongile minnes unustage mured, kas ratas mahub Tallinna lähirongile või mitte. Särtsuratta saab kenasti kokku panna ja istme alla lükata.
  • Elektritõukeratast osta on suhteliselt odav. Nende hinnakahvel algab 300 eurost, mille eest saab üldjuhul vaid mõttelise poole mõnest odavamast elektrijalgrattast. Kui aga arvestada auto kütusele ja amortisatsioonile kuluvat raha, siis võib julgelt väita, et särtsutõuks tasub ennast ära juba ühe hooajaga.

Millist ratast valida?

Tõukeratta valikul tuleb eelkõige kaardistada oma vajadused. Kas ratast on vaja pigem viimase miili rattana, kus tuleb liikuda mitmete erinevate transpordivahendite vahel või on vaja hoopis ratast, mis on suuteline liikuma iseseisvalt võimalikult kaugele.

Eelöeldu väljendub elektritõukeratta mootori võimsuses ja akumahus.  Kui 30-40 kilomeetrise sõiduulatusega rataste mootori võimsus ulatub 500W ja aku mahutavus 600 vatt-tunnini (Wh), siis näiteks 120 kilomeetrise sõiduulatusega ratta akuvõimsus on juba kordades suurem. See omakorda aga väljendub nii ratta kaalus kui ka suuruses. Teisisõnu: nagu pole olemas lahendusi, mis sobivad kõikidele probleemidele, nii tuleb ka elektriratta valik eelnevalt põhjalikult läbi mõelda.

Lihtsalt lustimiseks on odavama otsa rattad suurepärased, kui aga otsite igapäevaseks liikumiseks mõeldud transpordivahendit, siis tuleb arvestada mitmete asjaoludega. Ja mis parata: nüansid lisavad rattale ka hinda.

  • Sõidumugavus. Vaadake, kas ratas on täiskumm- või õhkrehvidega. Pealtnäha pisiasi, kuid see võib oluliselt mõjutada sõidumugavust. Tasub tähele panna, et osadel mudelitel on akud paigaldatud astmelaua alla. See kombinatsioonis väiksema rehvimõõduga võib tekitada olukorra, kus need on kasutatavad ainult siledal kattega teel ja isegi kaldega äärekividest sõitmiseks ei sobi.
  • Ratta kaal ja suurus kokkupanduna. Kui teil on vaja ratast, mida tuleb aeg-ajalt kokku panna ning sellega bussi või rongi minna, siis ei maksa kohe kindlasti osta võimsat särtsuratast, millel on küll suurem liikumisraadius, kuid vastavalt ka võimsam mootor ja aku. Taolised rattad kaaluvad 25-30 kilogrammi ning vaevalt, et keegi tahab aegajalt käeotsas tassida pea kahepuudast raskust. Viimase miili tõukerataste kaal jääb 10-15 kilo vahele ning seda jõuab igaüks vajadusel kaasas kanda.

Elektrirataste juures ei saa üle veel ühes järjest olulisemast aspektist – sõiduohutusest. Pole vähimatki kahtlust, et elektritõukerattad muudavad juba lähiaastatel oluliselt meie liikumisharjumusi. Paraku toob see kõnniteedele inimese liikumisest kordades kiiremini liikuvad sõidukid, millega liikumine nõuab kõikide liiklejate turvalisuse huvides tähelepanelikku ja vastastikku austavat liikluskultuuri. Loomulikult on oluline alati kanda turvavarustusest vähemalt kiivrit.

Kasulikku lisainfot:

Xiaomi MiJia test geenius.ee

Tooliga Razori elektritõuksi test geenius.ee

Juhised ratturikiivri valimiseks liikluskasvatus.ee

Kaup24.ee – tõuke- ja jalgrattad alati soodsa hinnaga!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.