Eestis haruldase tarkvaraga Xiaomi Mi A1 näitab odavtelefonide uut taset

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Teate, mis on selle Xiaomi telefoni juures parim asi? Selle puhul on väga raske aru saada, et tegu on Xiaomi telefoniga. Jah, kuskil tagaküljel on väikselt kirjutatud Mi ja veel väiksemalt Xiaomi. Ning telefonist võid leida Xiaomi klienditoe äpi ja telemeetria äpi, et firma oskaks sinu telefonikasutust analüüsida. Viimase saab ka välja lülitada ja võib-olla see ka tõesti teeb seda. Kuskilt menüüdest leiab seadme info alt, et tegu on Xiaomi Mi A1 telefoniga, aga see on ka kõik.

See on nii vähe Xiaomi telefon, et ma ei pea seda firmanime isegi enam selles loos kordagi mainima. Aga mis telefon see siis on? Või õigemini, mis telefon see olema tundub?

Meie kliimavöötmes harvaesinev liik

See on hoopis Google’i telefon, sest sellel on Android One logo ja puhas Android elab selle sees. Android One telefonid on meie kliimavöötmes üsna harvaesinev liik ja need on Google’lit heakskiidu saanud telefonid, mille idee on peale puhta Androidi selles, et need saavad kõik uuendused üsna ruttu ja nendes pole midagi üleliigset.

Sellel telefonil oli küll peal veel Android 7.1.2, kuid telefoni jõudsid ilusti kohale juba oktoobrikuu turvauuendused. Lihtsalt pean ära mainima, et selle turvauuenduse suurus oli 1 GB ja võib tekkida õigustatud küsimus, et mida seal nii hullu oli vaja ära lappida?

Aga see selleks, mu isiklikul Huawei Mate 9-l on siiani iidsed Androidi turvapaigad, mis on süsinikdateeritud kuskile kaugele augustisse.

Xiaomi Mi A1 kasutajaliides on 99% puhas Android. Tõsi küll, ikka veel Android 7.

Mi A1 toob kõige selgema näite, miks Nokia enda uute Androididega ikkagi läbi kukub. Nokia idee mudelitega 3, 5 ja 6 oli teha soodsad telefonid, millel on peal puhas Android, aga selle Mi kõrval pole neil mitte mingisugust võimalust.

Mi A1 maksab 250 eurot ehk on samas hinnaklassis kui Nokia 6, kuid sisu poolest on see 5,5-tollise FullHD ekraaniga telefon Nokiast kaugel ees.

Sellel on kiirem kiibistik Qualcommi Snapdragon 600 seeriast, 4 GB muutmälu ja 64 GB sisemälu ning topeltkaamerasüsteem, mille sarnast veel nii odavas telefonis pole nähtud. Ja muidugi USB-C port, mis on ikkagi veel kahjuks vana USB 2.0 standardiga.

See tuntud disain

Mõni võiks öelda, et see telefon näeb väga sarnane välja iPhone 8-ga ja ma nendega vaidlema ei hakka, sest see topeltkaamerasüsteem tagaküljel kohe kargab näkku. Tagakülje keskel aga on vähemalt eristuv sõrmejäljelugeja, mis on funktsioneerib täiesti normaalselt.

Aku peab vastu normaalsel kasutusel ligi kaks päeva, aga kiirlaadimist ei ole. Tegelikult on isegi raske aru saada, miks seda pole, sest telefonis kasutatav kiibistik tegelikult toetab kiirlaadimist, pigem tuleb siin kahtlustada, et Hiina firma on tahtnud telefoni hinda madalana hoida ja pole raatsinud litsenstitasusid maksta.

Nii odavas telefonis varem sellise kvaliteediga topeltkaamerat ei ole olnud.

Kaamera teeb Nokia 6-le ja samas hinnaklassis olevatele Samsungitele piltlikult selgeks, et nad on kehvemad ja seda võite vaadata ise alt galeriist. Kahe kaamera süsteemile omaselt on selles nii telefoto võimalus kui ka portreerežiim ning inspiratsiooni on siin saadud teadagi kellelt.

Pildid ei õnnestu alati ideaalselt, aga üldiselt tulevad need välja täiesti head, eriti hästi tulevad fotod välja portreerežiimis, kus fookuses olevast objektist eristatakse udune taust ilma vigadeta.

Samsungil on samas hinnaklassis Galaxy A3 selle aasta mudel, kuid sellel pole puhast Androidi ja topeltkaamerat ning samamoodi pole sellel kiirlaadimist – tegelikult ei näegi ma ühtegi põhjust, miks Samsungit või mõnda odavat Nokiat eelistada sellele Android One telefonile.

Kuna on hea, siis murran sõna

Olgu, ma murran oma sõna ja ütlen selle firma nime veelkorra, sest Xiaomi on teinud head tööd ja Mi A1 on selles hinnaklassis praegu parim telefon, mida osta saab. Nädalapikkuse kasutuse juures ei ilmnenud ühtegi probleemi, üldiselt oli telefon kiire (ainus veidrus: Mobiil-ID puhul pärast PIN-koodi sisestamist oli kogu aeg sekundiline mõttepaus) ja Google’i digiabiline oli abivalmis ja polnud kuhugi ära peidetud.

Mul on kõrval testis üks teine Xiaomi, RedMi Note 4 ja ma ütlen juba ette, et see hävib selle Android One telefoni kõrval oma kasutajaliidesega.

Ühe asja poolest on Xiaomi Mi A1 veel eriline: see tuli just äsja välja. Teised Xiaomid on siia jõudnud pika viiteajaga, mõned üle aasta hiljem, seesama RedMi Note 4 on aasta algusest. Mi A1, mis on Xiaomi esimene Android One telefon, tuli välja alles septembris. Kirjutan selle soovitusele alla.

sest Android One tähendab puhast Androidi ja kiireid uuendusi, 250 euro eest on see kahtlemata üks parimaid telefone.

Xiaomi Mi A1

Hind259 eurot
MüügilTele2
Ekraan5,5tolline (1080 x 1920) IPS
KiibistikQualcomm Snapdragon 625 8953
Mälu4 GB muutmälu, 64 GB sisemälu, mälukaardi tugi
Kaamera12 Mpx taga, 5 Mpx ees
Aku3080 mAh
OSAndroid 7.1.2
ÜhendusedUSB-C (2.0), wifi b/g/n/ac db, Bluetooth 4.2, GPS
Mõõtmed155,4 x 75,8 x 7,3 mm, 165 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.