Balti suurpangad ehitavad mobiil-ID kõrvale oma lahenduse digiallkirjastamiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

"Suurimad pangad Baltikumis on alustanud koostööd uue identifitseerimise ja digiallkirjastamise lahenduse väljatöötamiseks. See hakkab tulevikus asendama täna laialt levinud koodikaarte ning eesmärk on lahendus valmis saada 2017. aasta jooksul," ütlesSEB panga Balti divisjoni e-panganduse juht Ragnar Toomla.

Toomla avaldaspanga plaanid kommentaarina kahtlusele, et mobiil-ID ei toimi järgmise põlvkonna telefonides, kus on tavalise SIM-kaardi asemel sissehitatud eSIM.

"Ootame ka lähiväljaside (NFC) tehnoloogia toega ID-kaarte, mis aitavad mitme uue telefoni puhul mobiil-ID puudusest üle. Loodetavasti seadusandlus siiski kohandub uute tehnoloogiatega ja mobiil-ID võimalust saab kasutada ka telefonides, milles on e-SIM,"ütles Toomla.

Ka Swedbank tegeleb alternatiivsete lahenduste kallal.

Swedbanki infosüsteemide arhitektiToomas Gavrilinsõnul koostööuue lahenduse väljatöötamisekskäibning pikemas perspektiivisei ole eesmärk mitte ainult koodikaardile turvalisema alternatiiviturule toomine,kuidka ID-kaardiga ja praeguse Mobiil-ID-ga võrreldava turvalisusega,kuid paremat kasutusmugavust pakkuvalahenduse leidmine.

"Samuti on oluline, etEuroopa regulatsioonid võimaldaksid mõistlikul viisil käsitleda eSIM-i riiklikult tunnustatud digiallkirjastamisevahendina.Loodame, et ka selles suunas töö jätkub," ütles Gavrilin.

Geenius kirjutas eile turuosaliste kahtlustest mobiil-ID toimivuse osas.Kui praegused SIM-kaardid on nii-öelda Eesti kontrolli all ehk välja antud siinsete firmade poolt ning seda protsessi on võimalik olnud sertifitseerida ja selle turvalisust tunnustada, siis eSIM-kaardiga telefonide puhul ei saa seda niimoodi teha. Sel juhul tulevad SIM-kaardid koos telefonidega mõne telefonitootja tehasest ning Eestil puudub võimalus nende turvalisust tunnustada. Me ei saa lõpuni teada, kes ja kuidas on selle sinna ehitanud ning kui turvaline see on."Seaduse järgi on selline asi, mille peal võib võtit hoida, kuidagi kontrollitud ja kinnitatud,” ütles Sertifitseerimiskeskuse juhataja Kalev Pihl eile Geeniusele. "Täna hoiab võtit SIM-kaart. See on Eesti ettevõtte kontrolli all, selle kohta saab templi kuhugi panna, et see on hea asi, see hoiab võtit hästi."

Pihl lisas, et pangad teevad oma reeglid suuresti siiski ise, seega ei tähenda mobiil-ID probleemid otseselt seda, et panka enam sisse logida ei saa. Pangad peavad ise otsustama, kas eSIM on piisavalt turvaline või ei.

Foto: seb.ee

Täiendatud 8.06.2016 13:54 – lisatud Swedbanki kommentaar

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.