Suveseiklusteks valmis? Need viis äppi aitavad asukohta määrata ka võrguühenduseta

Foto: Shutterstock

Kui tahad nautida reisi- ja matkarõõme, siis suvi pakub selleks suurepäraseid võimalusi. Ettevalmistusi tehes ära unusta kasutada ka nutiseadmete rakendusi, mis aitavad teekonda planeerida ja põnevaid elamusi leida. 

Tõepoolest võiks isegi loodusega üheks saama minnes või reisile asudes natuke tehnoloogiat kaasa pakkida – vähemalt mõne seadme, mis aitab asukohta määrata või hädaolukorras tsivilisatsiooniga ühendust võtta. Mis muu võiks selline imeline vahend olla kui nutitelefon.

Muidugi on navigeerimise vaatest tavalisel käsi-GPS-seadmel telefoni ees olulisi eeliseid, aga enamikul meist pole selle ostmiseks erilist põhjust, sest kõik peamised vajadused rahuldab ka asjalik nutitelefoni äpp. Milline see aga olema peaks? 

Mõnes mõttes polegi suurt vahet – peaasi et see kasutaja vajadused rahuldab – kuid üks on kindel, et navigatsioonirakendus peaks toimima ka andmesideühenduseta. Väljalülitatud netiga kulutab telefon märksa vähem akut, mis võib pikematel retkedel üsna tähtsaks osutuda. Pealegi ei pruugi igal pool mobiilside levi olla ja kui navigeerimisäpp sellest sõltub, on lugu täbar.

Allpool ongi toodud välja viis erinevatele vajadustele vastavat tasuta navigeerimisrakendust.

Google Maps

Navigeerimisrakenduste kroonimata kuningas Google Maps ilmselt tutvustamist ei vaja – tegemist on ju Google’i ühe tuntuma tootega, mida kasutavad igapäevaselt sajad miljonid kui mitte miljardid inimesed.

Kõiki Google Mapsi võimalusi üles lugema pole mõtet hakata, sest selle nimekirja pikkus läheneks raamatu mahule. Oluline on see, et tegemist on kindla peale minekuga ka väikese loodusretke planeerimisel – Mapsi kaardil on olemas pea iga tee ja rajake ning suurem osa huviobjektidest ja vaatamisväärsustest.

Kõikide funktsioonide toimimiseks nõuab rakendus küll internetiühendust, aga samas on sellega väga lihtne navigeerida ka võrguühenduseta. Vali vaid kaardil soovitud ala ja lae kaart alla, seejärel võid neti välja lülitada ja ikka mugavalt navigeerida. Väikeseks miinuseks on soovitava ala määramise viis, sest Maps laseb valida küll soovitud suurusega territooriumi, kuid mitte konkreetset piirkonda või riiki.

Miks seda kasutada võiks? Sest tegu on enamikule tuttava rakendusega ning selle kasutamine on lihtne ja intuitiivne. Pealegi on see tasuta ning saadaval nii Androidi kui ka iOS rakenduste poest.

RMK äpp

Riigi Metsamajandamise Keskuse äpp RMK Loodusega Koos (saadaval nii Androidi kui ka Apple’i telefonidele) on ainus siin nimekirjas, mis mõeldud vaid Eestis kasutamiseks ja seega mujal maailmas reisides sellest suurt kasu pole.

Teisalt on RMK rakenduses sedavõrd palju infot siinsete matkaradade, peatumispaikade ning vaatamisväärsuste kohta, et see väärib esiletoomist. Kui algselt oligi tegu rakendusega, mis andis teavet vaid metsaonnide ja matkaradade kohta, siis juba mitu aastat pakub äpp ka lihtsamaid navigeerimisvõimalusi, et näiteks perega looduses olles kehvasti tähistatud matkarajal lootusetult ära ei eksiks.

Tasuta rakenduses saab navigeerimiseks valida erinevaid aluskaarte. Iseenesestmõistetavalt on olemas võimalus teatud ala kaardid telefoni laadida, et vajadusel leida õige teeots üles ka võrguühenduseta.

Maps.me

Maps.me on tasuta ja võrguühenduseta navigatsioonirakendus, mis kasutab vabavaralisi ja täpseid OpenStreetMapi (OMS, tasuta ja vabatahtlike kogukonna koostatav maailmakaart, mida saab kasutada avatud litsentsi alusel erinevatel eesmärkidel) andmeid. Peale selle, et see sobib looduses liikumiseks, näitab rakendus muu hulgas paljusid huvipunkte ja matkaradasid ning võimaldab võrguühenduseta navigatsiooni. Lisaks saab seda kasutada auto või rattaga navigeerimiseks. Samuti saab äpis salvestada oma lemmikkohad ja neid sõpradega jagada. 

Organic Maps

RMK äpp polegi siin loetelus ainus Eestis tehtud äpp – rakendus nimega Organic Maps on samamoodi kodumaine. Seegi navigatsiooniäpp kasutab vabavaralisi, alati ajakohaseid ja täpseid OpenStreetMapi kaarte. Samuti leiab sealt, nagu populaarsetele kaardirakendustele kohane, terve hulga vaatamisväärsusi ja sihtkohti ning reisijatele mõeldud teenuseid.

Rakendus on vabavaraline, kiire, väga lihtne kasutada ja sobib hästi nii looduses liikujale, autoga seiklejale kui ka jalgrattamatkajale. OSM-i kaudu ei tule küll uusim liiklusinfo otse telefoni, nagu näiteks Google Mapsist, kuid kas see ongi alati hädavajalik?

Polaris GPS

Mõnikord ei piisa lihtsalt kaardile kantud vaatamisväärsustest või teeradadest. Näiteks juhul kui on kavas minna tihedamalt asustatud aladest kaugemale, kus on suureks abiks võimalused nagu teeraja salvestamine, rajapunktide määramine ning muud taolised funktsioonid. Sellisel juhul tuleks vaadata natuke võimekamate rakenduste poole. Neidki on olemas omajagu ja üks tuntumaid on Android-telefonidele loodud Polaris GPS.

Omaduste poolest on tegu justkui päris navigeerimisseadmega, kuid lõivu maksab kasutaja mõningase kohmakusega. Kui näiteks Google Mapsi kasutajaliides on optimeeritud viimase piirini, siis Polarise äpp on mõnes mõttes nagu kümne aasta tagusest ajast välja hüpanud: kasutajaliidest ilusaks nimetada oleks liialdus, mõned menüüd on uuele kasutajale natuke ebaloogilised ning kohati on rakendus aeglane. Samas – see äpp ongi suunatud spetsiifilisemate vajadustega sihtgrupile, kes selle puudused tõenäoliselt andeks annavad.

Muidugi on looduses liikujate vajadused erinevad ja eri nõudmisi navigatsioonirakendustele on umbes sama palju kui matkajaid. Seega on mõistlik proovida erinevaid rakendusi, et ise selgusele jõuda, milline neist sinu vajadused kõige paremini rahuldab.

Olenemata kasutatavast äpist, tuleb aga nutiseade enne loodusesse sättimist täis laadida ja võimalusel võtta kaasa ka täidetud akupank. Sel juhul on kindlam, et vajaduse korral saab enda asukoha kiiresti kindlaks teha ja õige tee leitud. Mõnes olukorras võib töötav telefon aga ka ühenduse võtmiseks hädatarvilikuks osutuda.

Seikled koos lemmikuga? Mõtle ka tema peale
Kui peres on lemmikloom, näiteks koer, ei saa ju teda rändama minnes maha jätta! Mõnikord tuleb ette aga ootamatusi – näiteks võib lemmik otsustada omapead seiklema minna. Sellistes olukordades on abiks looma varustamine GPS-seadmega. Paraku ei oska käpalised üldjuhul navigeerimisvahendeid ise kasutada ja seetõttu ongi neile loodud spetsiaalsed lemmikloomade GPS-id nagu näiteks MyKi Spot. Seadme kasutamine on väga lihtne – kinnita see kas lemmiku kaelarihma või trakside külge ning saadki reaalajas näha, kus neljajalgne kaaslane parasjagu on.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.