Uudne Elisa 4G ruuter aitab levi igal juhul koju tuua

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Täna jõuab Elisa 4G mobiilne internet praktiliselt igale poole Eestimaal. Vahel võib siiski ette tulla olukordasid, kus hoone materjalid summutavad levi või jääb kellegi kodupaik tugijaamast märgatavalt kaugemale. Nendel juhtudel aitabki linnas, linna äärealadel või maapiirkonnas levi parandada unikaalne tehniline lahendus – uudne ruuter, mis suudab nõrga levi paremaks ning aeglase andmeside kiiremaks muuta.

Elisa raadiovõrgu arhitekt Ove Uhtlik selgitab, mida see uus seade teeb ja kuidas seda kasutada.

Millist kasu ja tänu millele suudab uudne ruuter kliendile ikkagi tekitada?

Huawei uue väliruuteri eripära seisneb selles, et erinevalt tavalisest 4G antennist ei pea seda suunama konkreetse tugijaama poole ja silindriline disain tagab levi vastuvõtmise igast suunast. Komplekt koosneb kahest osast – väline seade, mis paigaldatakse maja seinale või 4G leviga asukohta ja  sisaldab endas antenni koos 4G raadiomooduliga ning sisemine üksus, mis kujutab endast traditsioonilist WiFi ruuterit.

Võrreldes tavalise ruuteri ja antenniga võimaldab väliruuter võtta signaali vastu neljast erinevast suunast ning tuua võrgukaabliga antennist tuleva levi otse tuppa. See omakorda tähendab, et välimine seade võib sisemisest olla kuni 100 meetri kaugusel ilma, et kasutajakogemus oleks mõjutatud. Seega on antenni võimalik paigaldada isegi katusele ning vedada kaabel tuppa läbi pööningu. Tavalise antenni puhul on kaabel limiteeritud kümnele meetrile, mis omakorda piirab siseruuteri asukoha valikut.

Nendest omadustest lähtuvalt suudabki ruuter näiteks linnas välistada hoonetest tekkinud signaalisummutuse ning tuua heal tasemel välise teenuskvaliteedi sarnasel kujul kliendile ka tuppa. Samuti aitab ruuter kinni püüda erinevatel sagedustel – madalatel ja kõrgetel – levi. Juhul, kui näiteks madalad sagedused on ülekoormatud, aitab seade kinni püüda väljast kõrgema sageduse lisamahu ja tagada nii kordades parema teenuskvaliteedi.

Kui lihtne on 4G väliruuterit ise paigaldada ja mida peab silmas pidama selle ülespanekul?

Väliruuteriga koos on komplektis kõik paigalduseks vajalik – toiteadapter, väliseade koos kinnitusalusega ja paigaldusjuhend. Seega saab soovi korral klient seadme ise sobivasse kohta paigaldada. Välise seadme ülespanekul on sobivaim asukoht hoone kõrgeimas kohas või kui see pole võimalik, siis hoone seinal, mis jääb lähima mobiilitugijaama poole.

Lähima tugijaama asukoha saab klient teada kas Elisa esindusest või helistades kõnekeskusesse.

Iga Huawei 4G väliruuteriga on kaasas paigaldusjuhend. Paigaldamine eeldab lihtsamate tööriistade olemasolu ja nende kasutamise oskust (kruvikeeraja, mutrivõti, trell).

Kas seda seadet on mõtet kasutada ka asulas, kus õues on hea levi, kuid näiteks keldris pole? Mismoodi sel juhul peaks seadme paigaldama?

Kui välilevi on hea, aga vajatakse paremat levi keldrikorrusel, siis selleks sobib antud seade samuti. Väliseadme paigaldamisel kehtib sama põhimõte, et see tuleks kinnitada hoone seinale, mis jääb lähima tugijaama poole. Kui välilevi aga on hea, siis ei pea tingimata seadet paigaldama hoone katusele.

Kui palju aitab see kaasa levi parandamisele maakohtades, kus näiteks kas puudub igasugune 4G levi või see on väga aeglane, kuna tugijaam asub kilomeetrite kaugusel?

Kui maakohas puudub igasugune 4G levi siseruumides, aga välitingimustes on levi olemas, siis sellisel juhul aitab väliruuter väga hästi. Kui ka välitingimustes 4G levi puudub, siis on oluline välja selgitada, kas see on siiski olemas väliseadme kõrgeimas võimalikus paigalduskohas.

Kui 4G levi peaks välitingimustes kõigil kõrgustel puuduma, siis ei saa seadet kasutada, sest eelduseks on levi olemasolu. Kui 4G ühendus on aeglane, siis selle põhjuseks võib olla maakohtades sageli just liiga nõrk levi ning sellisel juhul aitab seade saavutada paremad levitingimused ning ka kiirema 4G ühenduse.

Milline on maksimaalne kaugus tugijaamast, millal „Termos“ ehk Huawei 4G väliruuter veel ühenduse loob?

Huawei 4G väliruuter võimaldab luua ühenduse siis, kui väliseadme paigalduskohas on 4G levi olemas. Maksimaalsed kaugused võivad ulatuda üle 10 kilomeetrini ja rohkemgi.

Kui kaugele „Termosest“ saab paigaldada „tubase“ seadme, mis ühendust edasi jagab?

Kuna väli- ja siseseadme vahele ühendatakse tavaline nn. võrgukaabel (CAT-kaabel), siis nendevaheline kaugus võib ulatuda ligikaudu 100 meetrini.

Mida ruuteri paigalduskomplekt endast kujutab ja mida teevad sisemine ja väline seade?

Väliruuteri paigalduskomplektis on siseseade koos toiteadapteriga, väliseade koos kinnitusalusega, paigaldusjuhend ja paigaldustarvikud ning ühenduskaabel. Väline seade sisaldab antenni ja 4G raadiomoodulit, siseseade aga kujutab endast traditsioonilist WiFi-ruuterit.

Palju seade maksab ja millal saab endale selle osta?

Elisa e-poes on seade juba müügil. Samuti hakkavad seadet paigaldama Elisa klienditehnikud. 4G väliruuteri Huawei B2368 ehk „Termose“ (kuna seade meenutab kujult väga üht tavalist termost) hind on rentides 4,99 eurot kuus (24-kuulise tähtajaga), kui aga klient rendib ja tarbib teenust 36 kuud, siis jääb seade edaspidi kliendile. Ostes on võimalus seade kas osamaksetega või kohe välja osta Elisa e-poest. Hind on sel juhul 249 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.