Ehita nagu Da Vinci – ajalooline pendelkell oma kätega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuigi meil on praegu ajastu, mida nimetatakse infoühiskonna ajastuks, mis tähendab info vaba liikumist ja kättesaadavust, on teadmatus, kuidas asjad tegelikult toimivad, hoopis suurem kui mõni aeg tagasi. Selle puuduse likvideerimiseks tasub ette võtta mõni mõnus konstruktor, mis teeb selgeks, kuidas asjad tegelikult töötavad.

Fotoaparaadid on muutunud digitaalseteks ja automaatseteks, kelladel pole enam seiereid, muusika on vaid õigesti kombineeritud bitid mõne üksiku noodiga ning käesoleval aastal täisealiseks saavad noorukid ei oska enam üsna tõenäoliselt kasutada kassettmakkigi. Midagi peab ette võtma, see on selge, et teadmatus ei süveneks.

Italeri on selleks teinud seeria huvitavaid pusle-laadseid väikeseid töötavaid mudeleid. Alustada võib näiteks sellest leidur Leonardo Da Vinci pendelkellast (Klicki poes hind 14,99 eurot), mis on nii-öelda läbipaistva ehitusega: kõik hammasrattad on näha, kogu süsteem on põhjalikult ära seletatud, kuid karbist leiab siiski vaid detailid. Kuhjast hammasratastest tuleb kellamehhanism ise kokku panna.

Selline komplekt on väga hariv ja kokkupanemisel aitavad väga detailsed joonised, mis seletavad, kuidas masin kokku käib ning mis kõige olulisem: kokku pannes on see täielikult toimiv.

Valmis saades toimetab see pendelkell täpselt samamoodi, nagu Da Vinci esialgne versioon ning teebki täpselt seda, mida tegema peab. Nuputamist ja meisterdamist on päris kindlasti mitmeks tunniks. Tarkust asjade olemusest arusaamiseks aga võib koguneda selliste konstruktoritega juba kogu eluks.

Leitaja masina järeltegemine sobib hästi ka lapse ja lapsevanema ühiseks ajaveetmiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.