Viis olulist näitajat, mille järgi valida omale projektorit

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Projektor on hinnaline, aga hea asi ja selle koju soetamiseks tuleb enne õige valik teha. Kui tahad nautida parimaid linateoseid elutoas suurel ekraanil nii nagu kinos, siis pea silmas vähemalt neid viit omadust, kui projektorit ostma lähed.

1. Mida on soov vaadata?

Tõenäoliselt on koduse seadme olulismad omadused meedia – filmide, videote, piltide ja Youtube´i näitamine.  Seega Powerpointi näitaja asemel võiks olla dünaamilise pildiga, sügavamate värvidega ja kiire projektor. Kodukino projektori eeliseks on ennekõike pildi kvaliteet, vaikne ventilaator, ilus disain ning erinevad sisendid nagu HDMI, WiFi, USB meedia tugi jne, et väline meedia edukalt seinale suunata.

2. Projektori tüüp

Kõige levinumad on DLP ja LCD projektorid. Nimena on need vaid suvalised tähekombinatsioonid, kui sisu ei tea.

DLP eeliseks on väiksem suurus ning sujuvam pildi liikumine. Tehnoloogia on vanem kuid seega ka kauem arendatud. Kontrast on parem, must on mustem ning 3 DLP protsessoriga mudelid suudavad väga head pildikvaliteeti tagada.

LCD on suurema valgustugevusega ning seega sobib paremini ka valgustatud ruumidesse. Pilt on terav, värvid on paremad, samuti on projektor energiasäästlikum.

3. Valgusallikas

Lambi elugiga lambiga projektoril on umbes 3000-4000 tundi. Keskmiselt on lambi hinnaks 100+ €. Enne ostmist vaata, palju maksab lamp ning kui tihti vaja seda vahetada. Samas lamp kestab normaalse kasutuse juures umbes 4-5aastat.

Laser – tõenäoliselt ei ole vaja seda kunagi vahetada. Paraku on seda tüüpi seade üsna kallis.

LED – samuti lamp-projektoritest oluliselt kallim, kuid kestab umbes 20 000 tundi. Kui filmide vaatamist võtta tööna, võiks seda tüüpi seade kesta umbes 10 aastat.

4. Ühendatavus

Mis on sinu kodukino võimekus ja kas soovid ühendada ka näiteks vanemaid arvuteid? Enamlevinud ühendused on VGA ja HDMI, kuid mõnikord võib olla keeruline kaabeldada ning selleks võiks olla projektoril ka WiFi võimalus. Miks mitte ka võimalus ühendada USB-pulk, kust otse filmi mängida.

5. Kui suurt pilti on soov kuvada?

Projektoritel on miinimum- ja maksimum-ekraanisuurus. Kui soovid koju teha kinosaali, siis osad kodukino projektorid kuvavad pilti kuni 300-tollise (7,5 m) diagonaaliga või isegi rohkem. Enamikes kodudes siiski nii suuri tühje seinasid pole ning tasuks vaadata ka alumist numbrit, mis tavaliselt on umbes 60 tolli (1,5 meetrit). Õnneks ei ole projektori kasutatav sein kogu aeg hõivatud, nagu see oleks teleka puhul ning enamuse kinoekraane saab kokku rullida, kui neid ei kastutata.

Kui päris täpselt ei tea, millist projektorit valida, on kõige mõistlikum astuda läbi mõnest Klicki poest ning küsida nõu mõnelt kogenud müügikonsultandilt.

Klicki projektorite valik on näha siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.