Kuidas aitab õhukvaliteedi mõõtja ennetada astmahoogusid?

Foto: Shutterstock.

Astma on lapseeas üks kõige sagedasem krooniline haigus, millesse haigestumise põhjused ei ole siiani selged. Õhk, mida sisse hingad hingad, võib astma sümptomeid süvendada. Kuidas küll selle vastu võidelda?

CO2 ja tahkete osakeste mõju astmale

Tänapäeval veedame me päris suure osa ajast siseruumis, näiteks kodus või kontoris. Samas õhku me ei näe ja selle kvaliteeti silmaga hinnata ei oska. 

Kui siseruumi koguneb suurel hulgal süsihappegaasi, on hea ventilatsioon võtmetähtsusega. Akna avamisest võib piisata, kuid peaksid ka veenduma, et kõik kütte- ja ventilatsioonisüsteemid töötavad hästi. 

Seevastu tahkete osakeste tasemed sõltuvad väliskeskkonnast. Õietolm ja muud osakesed, mis põhjustavad astmat, võivad teie kinnisvarasse sattuda avatud uste või akende kaudu.

Kui sul on kütte- ja jahutussüsteem, aitab kõrge efektiivsusega filter õhku puhastada, eemaldades õietolmu, suitsu ja muud osakesed ning hajutades ohutult süsinikdioksiidi. Oluline on seadet regulaarselt hooldada ja vahetada filtrid välja vastavalt tootja juhistele.

Niiskus ja temperatuur

Soojad ja niisked tingimused soodustavad astmat esile kutsuvate allergeenide – näiteks tolmulestade ja hallituse – arenemist.

Liigse õhuniiskuse vältimiseks on samuti oluline hea ventilatsioon. Süüa tehes kasuta võimaluse korral alati köögikubu. Vannitoas pesus käies veendu, et ventilatsioon ikka töötab. 

Kui rääkida temperatuurist, siis võib liigne kuumus põhjustada raskemat või kiiremat hingamist. Kui kodus on olemas konditsioneer, siis ühtlasemate ja mugavamate tingimuste loomiseks võiks temperatuuri toas natuke vähendada. Küll aga on soovituslik jätta küte mõneks ajaks sisse, sest nii saad sa lahti ka tekkivast niiskusest.

Õietolm

Kas teadsid, et ka õietolmuallergia võib mõnel juhul tekitada astma sümptomeid? Ameerika Astma- ja Allergiafondi andmetel nimetatakse seda allergiliseks astmaks ja sellesse haigestumine on muutunud üha levinumaks. Uuring näitas, et õietolmuga kokkupuutumisel suurenes astmahoogude tõenäosus 54%. 

Seega nüüd teame, et sissehingatav õhk mõjutab üpriski olulisel määral astmahoogude tekkimist. Selleks, et teada saada, mida täpselt sisse hingad, sobivad hästi koduseks kasutuseks mugavad Airthings õhukvaliteedi andurid.

Seadmed mõõdavad reaalajas kõiki olulisemaid õhuparameetreid: radoonisisaldust, CO2-sisaldust, niiskust, temperatuuri ja lenduvaid osakesi. Lisaks on olemas My Pollen Levels funktsioon, mis võimaldab jälgida nutitelefonist õietolmu taset nii õues kui kodus.Vaata Airthingsi seadmete laiemat valikut Miterassa e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.