Eesti teadlaste juhtimisel luuakse droonilahendus terrorirünnaku ohvrite aitamiseks

TalTechi teadlaste juhtimisel luuakse uudset lahendust, mis aitab droonide abil terrorirünnaku ohvreid kiiremini päästa ning kaitsta kriitilist infrastruktuuri. NATO rahastatud projekti katsetused käivad ning esimest prototüüpi esitletakse lähiajal.

TalTechi Seebecki elektroonikainstituudi professori Muhammad Mahtab Alami sõnul on terrorirünnaku korral iga andmekild ning selle saamiseks kulunud aeg kriitilise tähtsusega nii inimelude päästmiseks kui ka infrastruktuuri kaitsmiseks.

“Kui inimestel pole võimalik tavapäraseid vahendeid kasutades abi kutsuda või kui infrastruktuur on terrorirünnakus kahjustada saanud, võib olukorra kontrolli alla saamine ja inimeste päästmine võtta aega tunde,” selgitas professor Alam. Ta avas loodava lahenduse tehnoloogia tagamaid öeldes, et teadlaste eesmärk on kommunikatsioonitehnoloogiate abil muuta päästeoperatsiooniks vajaliku info hankimine palju kiiremaks ja automaatsemaks ning võtta selleks kasutusele droonid ja erinevad sensorid, aga ka ohvrite nutitelefonid ja kaamerad.

“Terrorirünnakud on julgeolekuoht kõikjal maailmas ning kõige enam on terroristide sihiks avalikud ja suurte rahvahulkadega kohad, näiteks transpordi sõlmpunktid ja kaubanduskeskused. Neis paigus on päästeoperatsioonide jaoks vajaliku info hankimine aeganõudev ning see ongi kitsakoht, millele otsime oma uurimisgrupiga lahendust,” rääkis Alam, kes juhib Eesti, Itaalia ning Pakistani teadlastest ja ekspertidest koosnevat meeskonda.

Seadmete vahel kindla ja turvalise ühenduse loomiseks kasutatakse droone ja valgusvihu tehnoloogiat, mis suunab traadita signaali konkreetse vastuvõtuseadme poole. “Nii saavad inimesed näiteks enda nutitelefonide ja -kelladega, tahvelarvutite ja teiste seadmetega saata päästeoperatsiooniks kriitilise tähtsusega infot, nagu kinnivõetud inimeste arv, nende asukoht ning terroristide arv piirkonnas,” lisas teadlane.

Esimesed katsetused droonidega on Alami kinnitusel olnud paljulubavad ning õige pea saab tema sõnul esitleda juba ka projekti tulemusi.

Kommunikatsioonitehnoloogiate kasutamine terrorirünnakutega seotud olukordades on uus ja vähe uuritud valdkond, kus TalTechi teadlased on oma meeskonnaga teed rajamas. Projekti rahastatakse NATO teaduse programmist “Science for Peace and Security Programme”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.