Mereilmateade muutub täpsemaks: Tehnikaülikooli teadlaste uus mudel prognoosib Läänemere lainekõrgust ja -suunda

Laineprognoosi järele oli suur nõudlus, samas see info seni puudus.Foto: Shutterstock

Mudelist, mille valmistasid Keskkonnaagentuuri tellimisel TalTechi meresüsteemide instituudi teadlased, saab laineolude infot väga hea ruumilise (punktide vahekaugus 900 meetrit) ning ajalise resolutsiooniga (1 tund) kogu Eesti merealal. 

Laineprognoosi järele suur nõudlus

Läänemere lainekõrguse ning -suuna prognoosi pikkus on 72 tundi ning see uueneb kaks korda päevas. Prognoosi saab vaadata ilmateenistuse veebilehelt SIIT. 

Lainemudel saab sisendandmed tuule kiiruse ja suuna kohta Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskusest ning see põhineb füüsikavõrranditel, mis arvestavad nii lainetuse teket, nende vastasmõju, levikut kui ka sumbumist.

Laineprognoosi järele oli suur nõudlus, samas see info seni puudus. Ivar Ansper Keskkonnaagentuuri ilmaprognooside osakonnast leidis, et mudel on suurepärane näide teadustöö jõudmisest riiklikuks operatiivteenuseks. 

“Selle järele on vajadus väikelaevnikel ohutuks navigeerimiseks, sadamatel optimaalseks opereerimiseks, merepäästel olukorra hindamiseks, surfaritel aga sobivate harrastuskohtade leidmiseks,” selgitas ta.

“See arendus on Keskkonnaagentuuri jaoks oluline, kuna lihtsustab sünoptikute tööd ja võimaldab oluliselt parandada mereilma prognoositeenuseid, mille eest Keskkonnaagentuur vastutab.”

Joonis: Laineolude prognoosmudeli väljund (oluline lainekõrgus; lainesuund) Keskkonnaagentuuri mereprognooside lehel.

Seljataga pikk teadus- ja arendustöö

Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi vanemteaduri Victor Alari sõnul on operatiivse lainemudeli tööle rakendamine pikaaegse teadus- ja arendustegevuse vili.

“Viimased 15 aastat oleme arendanud lainemudeleid, kasutanud neid erinevates rakendusuuringutes ja pakkunud prognoosi valitud asukohtades, näiteks sadamates. Uus riiklik teenus on täisautomaatne ja katab kogu Eesti mereala väga hea ruumilise lahutusega.E

Aastakümnete pikkune arendustöö sai uue hoo 2020. aasta suvel, kui algas Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi teadlaste koostöö Keskkonnaagentuuriga operatiivse laineprognoosi arendamisel. Arendust rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus projektist “Operatiivne lainetuse prognoosisüsteem Eesti merealade jaoks”. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.