TalTech kutsub avastusretkele teadusesse

28. ja 29. septembril on Tallinna Tehnikaülikoolis teadlaste öö, mil valgust annavad kirkad inimesed ja head mõtted. 29. septembril on külastajatele avatud Mustamäe linnak ning Kuressaare ja Tartu kolledžid. Virumaa kolledž ootab teadmishimulisi päev varem.

“Teadlaste öö pakub kõigile võimalust näha, mida teadlased oma igapäevatöös teevad ning ka ise läbi viia põnevaid katseid laborites. Samuti testida oma nutikust ülesannete lahendamisel,“ kirjeldas doktorant Sigrid Kirss, kes ka ise töötoas inimestele tarkust jagab. „Oluline on see, et see üritus annab võimaluse näidata, kui põnev võib teadus olla ning seda ei tasuks karta.“

Teadust jätkub neil õhtuil nii kätele, silmadele kui mõistusele. Teiste asjade hulgas saab teada, mis roll on mikroobidel toidus, otsida jäätmetest kulda, võib teha välku ja pauku ning mänguliselt mõista, miks küberturbes on üheks lahingujooneks inimene. Ent kohtuda saab ka „hullu teadlasega,“ kasutada tehisintellekti joonistamiseks ning ehitada roboteid. Või nende abil jalgpalli mängida.

Robotitega saab ka lihtsalt rääkida. Autonoomsed suhtlusroboteid nähakse tänapäeval peamiselt meelelahutuse või lemmiklooma asendusena. Inimestele tähendab see masin mitmeid erinevaid asju.

„Kas Sul on inimesena hea tunne robotiga rääkida või kui kaugel väikelapse pikkusega robotist seistes tunned Sa ennast turvalisena? Või sooviksid seda hoopis kallistada,” küsib TalTechi järeldoktor-teadur Janika Leoste, kes neid roboteid näitab.

Avastusretked teadusesse algavad juba päeval – lasteaia viimase aasta pisikesed ja vanemad lapsed saavad tulla uudistama, kuidas päikeseelemente ehitatakse. Samuti saab siduda koolitööd päriseluga, määrates Kuu pöörlemisperioodi Apollo 12 kosmosemissiooni fotode järgi.

Õhtul saavad üksteisega rinda pista pered, kes võistluslikult programmeerimist õpivad – ilma ekraanita! Infotehnoloogiahuvilistele on aga ootamas terve rida maiuspalu – vabatarkvara õhtu, ning arutletakse tehisintellekti võimaluste üle. Kas see on miski, mille pärast muretseda?

Praktilisemate huvidega inimesed saavad vaadata, kas ja kuidas on tulevikus võimalik juhtida tootmist kasvõi maailma teises otsas ise samal ajal kodus olles.

Kogu programm on leitav taltech.ee/teadlasteoo

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.