TalTechi aasta noorteadlane: põlevkivi on Eestis uuritud üle saja aasta, kuid meie teadlased suudavad ikka veel leida ja laiendada potentsiaali, mida see maavara endas kannab

Birgit Mets ütleb, et sootsiumile on rahustav ja kindlustunnet sisendav teadmine, et kuigi põlevkivi on Eestis uuritud juba üle saja aasta, siis meie teadlased suudavad ikka veel leida ja laiendada potentsiaali, mida see maavara endas kannab.Foto: Shutterstock

TalTechi aasta noorteadlaseks pärjatud TalTechi loodusteaduskonna keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemteadur Birgit Metsa sõnul läheb 2022. aasta ajalukku kui (energia)kriisi aasta, mille järel pööratakse üha rohkem tähelepanu sellele, kust tuleb meie tarbitav elekter ja millise hinna eest. Seda nii otseselt rahalises kui ka keskkonnamõjude mõttes.

“Inimesed on saanud energia, tervise, maailmapoliitika ja teisteski valdkondades teadlikumaks ning selle üle on mul siiras rõõm. Kuigi ei tohi unustada, et teadlikkuse suurenemine tuleneb paljuski muserdavatest kriisidest,” räägib Mets, kes oma teadustegevuses on pühendunud põlevkivikeemiale ja kemikaalide tootmistehnoloogiate uurimisele. 

Muutuste aasta

2022. aasta oli ka Metsa jaoks isiklikult oluliste muutuste aasta. Sügisel vahetas ta ülikoolis tööd, liikudes tagasi n-ö juurte juurde – keemia ja biotehnoloogia instituuti, täpsemalt mõni aasta tagasi loodud tööstuskeemia laborisse.

“Minu uurimisobjekt on endiselt põlevkivi, ent nüüd veidi teise nurga alt. Kui eelnevalt olin seotud pürolüüsi- ja põlemisprotsesside uuringutega, siis praeguses töögrupis toimetame selle kallal, et põlevkivist hoopis väärtuslikumat materjali ehk keemiatööstuse toorainet kätte saada,” kirjeldab aasta noorteadlane. 

Ühiskonnale on ilmselgelt rahustav ja kindlustunnet sisendav teadmine, et kuigi põlevkivi on Eestis uuritud juba üle saja aasta, siis meie teadlased suudavad ikka veel leida ja laiendada potentsiaali, mida see maavara endas kannab.

Tunnustatud ka piiri taga

Mets kaitses doktorikraadi 27-aastasena 2018. aastal põlevkivi(keemia) valdkonnas. Põlevkivi on uurimisobjektina talle südamelähedane eelkõige väärindamise aspektist, ka enamik publikatsioone on seotud põlevkivi teemadega. Teda võib pidada üheks kõige tunnustatumaks termilise analüüsi spetsialistiks Eestis – Tehnikaülikoolis on ta selles vallas vaieldamatult kõige pädevam. 

Silmapaistvate tulemuste tõttu valis Eesti Akadeemiliste Naiste Ühing Birgit Metsa 2018. aasta akadeemiliseks nooreks naisteadlaseks. Enesetäiendamiseks teistes valdkondades veetis ta 2020. aasta Tartu Ülikooli geoloogiaosakonnas, kus omandas teadmisi erinevate analüüsimetoodikate osas. Tema tegevusi on tunnustatud ka rahvusvaheliselt. 2021. aastal sai ta Andrzej Malecki nimelise grandi parimale Kesk- ja Ida-Euroopa noorteadlasele termilise analüüsi ja kalorimeetria valdkonnas. 

Lisaks tulemuslikule teadustegevusele on Birgit Mets aktiivne ka õppetöös ja teadusorganisatoorsetes tegevustes ning tegeleb aktiivselt teaduse populariseerimisega.

Tehnikaülikooli aasta noorteadlase tiitel antakse kuni 35-aastasele teadlasele, kellel on silmapaistvaid saavutusi teadus- ja arendustegevuses, erialastel teadusfoorumitel, doktorantide juhendamisel ning üliõpilaste kaasamisel teadus- ja arendustegevusse.

Artikkel ilmus esmakordselt Tallinna Tehnikaülikooli ajakirjas Mente et Manu 2023. aasta märtsis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.