TalTechi Linnakupidu tuleb läbimõeldult roheline

Tallinna Tehnikaülikooli konkurentsitult suurim üritus, mitme tuhande osalejaga Linnakupidu, on korraldatud Keskkonnasõbralike ürituste hea tava järgi ning kannab TalTechi keskkonnasõbraliku ürituse märgist. Hea tava koostas suve hakul TalTechi Kliimanutika tuleviku keskus ning sellega aidatakse vähendada üritustega tekkivat keskkonnajalajälge. 

Märgist saavad kanda need üritused, mille korraldamisel vastatakse hea tava kontrollküsimustiku kõikidele küsimustele puhta südametunnistustega „Jah“. Linnakupeo korraldustiimis rohelisuse eest vastutav Joosep Perandi selgitas täpsemalt, mida on korraldustiimis tehtud, et need „Jah“-id kirja saada. TalTech plaanib saada kliimaneutraalseks aastaks 2035 ning ürituste korraldamine on selle oluline osa. 

Peo partneritele ja kauplejatele on edastatud keskkonnahoiuga seotud reeglid. Linnakupeol vastutab TTÜ Kultuuriklubi baari eest ja toidukaravanid müüvad toitu. Toidualleel müüvad süüa Kausiku, Biifi, Köömeni, The Rocket Street Gastro ja The Naturist Streetfood Wonderlandi toidukaravanid ning kõigil on valikus taimsed ja/või veganroad. Järelpeo alal on veeautomaat filtreeritud kraanivee laskmiseks oma topsi või pudelisse, selle juurde viitavad ka infosildid.

Kõigile kauplejatele on edastatud info, et ühekordsete nõude kasutamine ei ole lubatud, nii toidunõudeks kui joogitopsideks on kohal Ringo korduvkasutatavate nõude pandisüsteem. „Neile on ka antud korraldus ise Ringost vajaminevad pandipakendid ette tellida. Selgelt on kokku lepitud, et ühekordseid nõusid ei kasutata,“ märkis Perandi. Keskkonnahoiuga seotud reeglid on edastatud ka osalejatele: infokirjaga ülikooli töötajatele, sotsiaalmeedia kaudu üliõpilastele, samuti peo veebilehele.

Toidujäätmete tekitamise risk on Linnakupeol väike, kuna kogu toit valmistatakse tellimuse peale. Üle jääv toit ei lähe raisku, vaid kasutatakse ära järgmistel päevadel järgmistes kohtades. Info toidu raiskamise vältimise teemal on kauplejatele saadetud. 

Ühekordseid dekoratsioone Linnakupeol ei kasutata: pole õhupalle ega konfette, messivaibad on ülikoolis üritustel korduvkasutuses kuni rebenemiseni ja ka lamineeritud sildid-viidad on „kauamängivad“ ehk külastavad Linnakupidu juba õige mitmendat korda. Ka peol tekkiva taara viib korraldustiim järgmisel päeval ära, saadud rahast tehakse koristustiimile juba traditsiooniks saanud tänuõhtusöök.

Ühekordsete käepaelte vältimine on sellistel pidudel väike väljakutse, sest nende funktsioon ongi mitte olla korduvalt kasutatav. Üks alternatiiv on peo tempel, mis igale piletiomanikule käsivarrele lüüakse, kuid see ei sobi kõigile. Tänavusel linnakupeol on siiski kasutuses käepaelad, kuid taaskasutuse elemendiga. „Ülikoolil on nelja Linnakupeoga kogunenud hulk käepaelu. Kasutame need varud tänavu ära, muidu läheksid need lihtsalt prügikasti,“ räägib peakorraldaja Sten Kalder.

Igasugustest paberreklaamidest on loobutud, selle asemel tehakse linnakus tudengitele aktiivpromo üritustele, kuulutatakse elektroonsetes kanalites. Linnakupeo reklaamid trükiti küll kondoomide pakendile, kuid see on noortele vajalik tarbeese ja praktiline kink nominaalajaga lõpetamise tõenäosuse tõstmiseks.

Liigset ega ühekordsete asjade kinkimist Linnakupeol ei ole, vaid peaesinejatele tehakse kingiks nimelised suveniirjoogid. „Nõudmise peale oleme kinkinud ka ülikooli brändisärke, mida esinejad uhkusega kannavad,“ meenutab Kalder.

Jäätmete liigiti kogumine koos sorteerimisjuhenditega on ülikoolis kasutusel juba mitu aastat. Linnakupeol tellitakse lisaks 40 prügikonteinerit eri sorti jäätmetele vastavate märgistustega. Prügikastide juurde on paigaldatud ka jäätmete liigiti kogumist selgitavad juhised, mis trükituna samuti juba mitmendat aastat kasutusel.

Energiakasutus on ülikoolis paljuski automaatne, kuid lisaks käivad linnakupeo korraldajad läbi ruumid, et pärast vilistlaste kokkutulekuid kindlasti kustutada tuled. 

TalTechi on lihtne pääseda ühistranspordiga ning on olemas jalgratta lukustamise võimalused, nii on liikuvuse jalajälge lihtne väiksena hoida. Kohalik elu piduliste parkimisest häiritud ei ole, sest isegi kui osa pidulisi tuleb autoga, on maja ees parkimisruumi piisavalt. Naabreid ei häirita ka heli- ega valgusreostusega: ilutulestikku ei tehta ning õhtused-öised kontserdid toimuvad siseruumides. Hilistel tundidel on Akadeemikute alleel vaid Silent Disco ja toiduallee, mis on valgustatud hubaselt ja heli ei tekitagi.

Tule sinagi TalTechi Linnakupeole

8. septembril tuleb taas legendaarne TalTechi Linnakupidu, mis sel korral pühendatud Tallinna Tehnikaülikooli 105. aastapäevale. Sel päeval on ülikooli Mustamäe linnakusse oodatud kõik, kes vähegi tehnikaülikooliga sidet tunneb – tudengid, töötajad, vilistlased, koostööpartnerid ja kõik ülikooli sõbrad.   

Tegevusi jagub hommikust hiliste öötundideni, tagatud on meeleolukas programm ja kultuurikogemus igale maitsele Eesti parimate artistidega.

Päeval toimuvad vilistlaste kokkutulekud, ekskursioonid linnakus, e-(kasti)rataste demo, discgolf, mälumängud ja tudengiorganisatsioonide mitmevõistlus. Päevane programm on kõigile tasuta. 

Õhtuse programmi avab Rein Rannapi rock-kantaat, mis toimub ülikooli peahoone aulas ja milles löövad kaasa ka kõik Tehnikaülikooli kultuurikollektiivid. Õhtule panevad vägeva punkti Eesti parimad artistid – Kukerpillid, Terminaator ning 5MIINUST.  

Õhtune programm (sh rock-kantaat) on tasuline, kuid mida varem pileti soetad, seda soodsamalt peole saad.  

Täpsem programm ja piletiinfo: www.taltech.ee/linnakupidu 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.