Kasulik teada: need nutikad vidinad muudavad kodu turvalisemaks!

Mure kodu turvalisuse pärast? Õnneks on tänapäeval olemas terve hulk nutikaid seadmeid, mis aitavad kodu turvalisuse eest hoolitseda.Foto: Shutterstock

Kodu on koht, kus soovime end turvaliselt ja mugavalt tunda. Kuid kas see on ka tegelikult kaitstud kõikvõimalike ohtude eest, nagu tulekahju, vargused või küberrünnakud? Õnneks on tänapäeval olemas terve hulk nutikaid seadmeid, mis aitavad kodu turvalisuse eest hoolitseda ja annavad omanikule teada, kui midagi juhtub.

Videovalvet saab üles seada üllatavalt soodsalt või isegi tasuta

Mõnikord on päris hea, kui saame kodust kaugel olles vaid paari kliki järel heita pilgu sellele, mis parasjagu kodus toimub – kasvõi lihtsalt igaks juhuks. Selle korraldamine ei ole sugugi raske, kuid võib mõnikord nõuda märkimisväärseid investeeringuid, näiteks juhul, kui on soov tellida korralik videovalve koos koduse valveteenusega.

Natuke soodsamalt saab läbi, ostes kaamerad või sobiva seadmete komplekti ning ühendades ja seadistades need ise. Selliseid tooteid pakuvad näiteks Ring, Wyze ning muidugi Google, mis on loonud terve Nest nime kandva nutikodu seadmete sarja ning samanimelise tarkvara kodu juhtimiseks.

Mõnisada eurot tundub ikkagi palju? See võib kõlada nüüd uskumatuna, aga tegelikult saab koju videovalve paigaldada ka peaaegu tasuta. Selleks peaks kodus leiduma mõni vanem nutitelefon, mille saab vastava tarkvara abil videopilti edastama panna. Ah et milline tarkvara selleks hea on? Selle kohta saate lugeda näiteks Tele2 blogist.

Kuidas luua turvaline ja optimeeritud koduvõrk?

Koduse Wi-Fi seadistamisele võib muidugi läheneda selliselt, et kasutada ruuterina kõige lihtsamat seadet, mis internetiteenusega kaasa tulnud; võtta see karbist välja ja ühenda võrku ning hakata kasutama – küllap töötab! Ja ilmselt töötabki, aga iseasi kui hästi ja turvaliselt.

Sel moel ei pruugi kodune juhtmeta internetivõrk aga kõige kiirem ega turvalisem olla. Lihtsate arvutiturvalisuse reeglite järgi peaks vähemalt ruuteri salasõna vahetama turvalise vastu. Veelgi parem oleks vaadata üle ka selle seaded ja asukoht – näiteks võiks ühte ruuterit kasutades asetada selle võimalikult kodu keskele. Lisaks saab paljude seadmete puhul seadistada signaali võimsust, kanaleid ja ribalaiust. Vastavalt vajadustele ja oludele seadistatud ruuter aitab kodust interneti leviala enamasti juba märgatavalt parandada.

Koduvõrgu optimeerimiseks ja turvamiseks võib kasutada ka spetsiaalseid lahendusi. Seadmed nagu Plume Superpod™. või Google Nest WiFi muudavad koduvõrgu kvaliteetseks ja turvaliseks ning selle haldamise mugavaks. Muuhulgas kaitsevad need küberrünnakute eest ja võimaldavad luua kasutajaprofiile ning hallata ligipääsu. Samuti on tegemist iseõppivate WiFi-süsteemidega, mis kohanevad internetikasutuse harjumustega ja tagavad eri seadmetele optimaalse ja parima kvaliteediga ühenduse.

Sobiva lahenduse valimine võib muidugi olla paras pähkel, sest juba mainitute kõrval on seadmeid turul tõesti palju – väga erinevate hindade ja omadustega. Tele2 on oma klientidele valiku natuke lihtsamaks teinud ning annab juhtmevaba koduinterneti paketiga täiesti tasuta kaasa Plume Superpod™. seadmed.

Kuum teema – tuleohutus

Suitsuandur on igas Eesti majapidamises kohustuslik olnud juba aastaid ning juba mõnda aega peab paljudes kodudes olema ka vinguandur. Loodetavasti ei pea hakkama siinkohal nende kasulikkust üle selgitama, sest tegemist on seadmetega, mis väga konkreetselt päästavad elusid.

Küll aga tasub rääkida natuke nutikatest anduritest, mis erinevad tavalistest selle poolest, et nad saadavad teateid nutitelefonile või muule seadmele ning võimaldavad rakenduse kaudu juhtida andurite tööd. Nende andurite eeliseks on see, et nad aitavad vältida tulekahju ja sellega kaasnevaid kahjustusi ka siis, kui omanikku parasjagu kodus ei ole. Nutikad suitsuandurid on kasulikud aga neilegi, kes soovivad oma kodu automatiseerida.

Eestis on hästi tuntud näiteks Nublu lahendus, mida pakub G4S, kuid turul on teisigi kvaliteetseid seadmeid – tuntumatest brändidest tasub ehk taas välja tuua Google Nest Protect anduri, kuid tootjaid on tõepoolest palju ja sobivaid lahendusi leidub peaaegu kõikidele vajadustele ja igale rahakotile. Kombineerides selliseid seadmeid näiteks videovalvega, võivad koduomanikud kodust eemal olles kindlasti rahulikumalt hingata.

Lemmikloomaradarid ehk nutikaelarihmad lemmikutele on seadmed, mis aitavad loomaomanikel jälgida oma lemmikute asukohta. Foto: Shutterstock

Nutikad tooted aitavad lemmikul silma peal hoida

Lemmikloomaradarid ehk nutikaelarihmad lemmikutele on seadmed, mis aitavad loomaomanikel jälgida oma lemmikute asukohta ja aktiivsust nutitelefoni rakenduse kaudu. Miks neid küll kasutama peaks? Sest need annavad loomaomanikule rahu ja kindlustunde: alati on teada, kus lemmik parasjagu asub ja kas temaga on kõik korras. Lemmikloomaradar võib ära hoida ka looma kadumise või varguse ning aidata teda kiiresti üles leida.

Mõnes mõttes sobivad selleks otstarbeks näiteks tuntud nutiseadmete tootjate lihtsamad jälgimisseadmed ehk träkkerid, nagu näiteks Apple AirTag. Samas ongi sellisel puhul tegemist lihtsalt GPS-jälgimise võimalusega ja ei millegi muuga. Loodud on aga ka spetsiaalsed lahendused, mille puhul on lemmikloomaomanike vajadused läbi mõeldud ning mis pakuvad mitmesuguseid mugavusvõimalusi, nagu näiteks teavitused, kui jälgijaga varustatud lemmik peaks kindlaksmääratud alalt lahkuma.

Selleks sobivaid lahendusi pakuvad paljud tootjaid, üks nimekamaid nende hulgas on Garmin. Samas teinekord võivad mõistlikuks osutuda terviklikud lahendused, kus on koos nii vajalikud seadmed, tarkvara kui andmesidepakett. Üht sellist pakub ka Tele2: MyKi SPOT seadmes on sees SIM-kaart ja see töötab spetsiaalse lemmiklooma jälgimise paketiga. Nii näevad omanikud telefoniäpi kaudu alati, kus nende lemmik on ning ka tema päevast aktiivsust.

Energiasäästurežiimis kestab aku kuni viis päeva ning lemmiku asukohta kontrollitakse iga kümne minuti järel. Pideva jälgimise režiimis kestab aku kuni 12 tundi. Kui lemmik lahkub kodutsoonist, annab äpp sellest omanikule märku ja seade lülitub pideva jälgimise režiimile.

Peidetud träkker aitab asjade kaotamise ja varguse korral

Kuigi eespool mainitud GPS-träkkerid ei ole ehk kõige paremad lemmiklooma jälgimisel, võivad need teistel eesmärkidel kasutades väga kasulikuks osutuda. Need väikesed vidinad suurendavad eseme kaotsiminekul oluliselt tõenäosust see tagasi saada, andes pidevalt infot eseme asukoha kohta.

Tõsi, nende seadmete päris märkimisväärseks miinuseks on asjaolu, et aku kestab neil sageli vaid loetud päevad. See tähendab, et valimatult kõige väärtuslikuma asja külge neid panna ei tasu, või tuleb leppida tõsiasjaga, et väikeste vidinate laadimine kujuneb igapäevaseks rutiiniks.

Mõningate seadmete puhul tuleb arvestada ka täiendavate SIM-kaartide tellimisega, mis omakorda on väike lisakulu. Seega kõikjale neid pista pole mõtet, kuid näiteks hoovil seisva mootorratta või reisi ajal pagasi külge võiks träkkeri poetada küll – sest südamerahu maksab ju ka midagi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.