Parema kvaliteediga kõned lisatasuta! Kas sinu telefonis on see võimalus juba sisse lülitatud?

Lülita telefonis Wi-Fi kõned sisse!Foto: Tele2

“Eestis on VoWi-Fi kasutus veel marginaalne. Paljud ei ole isegi teadlikud, et Wi-Fi kõnesid on võimalik teha ilma lisatasude, eraldi paketi ja äpita,” räägib Tele2 Eesti vanem tehnoloogiaarhitekt Aleksandr Brizmer. Kas sinu telefonis juba on VoWi-Fi ja VoLTE kõned sisse lülitatud?

VoWi-Fi ehk Voice over Wi-Fi tähendab häälkõnede tegemist üle Wi-Fi. Oluline on vahet teha, et need ei ole äpiga tehtud häälkõned (FaceTime, Messenger, Skype vms), vaid n-ö tavalised ühelt telefoninumbrilt teisele tehtud kõned. VoWi-Fi kõne puhul pole telefonil vaja suhelda mobiilvõrgu tugijaamaga, st helistada saab ka siis, kui mobiililevi pole, küll aga on Wi-Fi ühendus.

Milleks sellist asja vaja on? Reeglina polegi – Eestis on mobiililevi niigi hea. Küll aga tuleb VoWi-Fi kasuks siseruumides, näiteks paksude seinte vahel või keldrikorrusel, kuhu mobiilsidevõrgu leviala pahatihti ei ulatu. “Tänu VoWi-File saavad kasutajad ka sellises keskkonnas tavalist kõneteenust kasutada, ainult et juurdepääsupunktiks on Wi-Fi leviala, mitte mobiilvõrgu tugijaam. Ühenduse mõistes on see n-ö kõige viimasem miil,” selgitab Brizmer.

Oluline on lisada, et VoWi-Fi kõnesid saab teha igas Wi-Fi võrgus, see ei pea kuuluma sinu mobiilioperaatorile. “VoWi-Fi puhul luuakse turvaline krüpteeritud ühendus kasutajaseadme (telefoni) ja operaatori tuumikvõrgu vahel,” sõnab Brizmer.

Kas VoWi-Fit on mõtet kasutada ka siis, kui ei ela keldris ega paemüüride vahel?

Ikka on. Esiteks on VoWi-Fi kõnede helikvaliteet parem kui 2G-s või 3G-s.

Teiseks saab üle Wi-Fi-ühenduse kõne püsti tavapärasest tunduvalt kiiremini. “Nii VoLTE-s kui ka VoWi-Fis on kõne loomise aeg kordades väiksem kui 2G ja 3G puhul. Tänu teistsugusele baasvõrgule ja signaliseerimisprotokollile saab kõneühendus püsti praktiliselt kahe sekundiga,” selgitab Brizmer. Lihtsamalt öeldes on erinevus selles, kuidas kasutaja seade ja operaatori tuumikvõrk omavahel suhtlevad. “Selle signaliseerimisprotokolli eripära ongi, et ta lubab natuke kiiremat andmevahetust just nimelt kõneühenduse loomiseks ja haldamiseks,” täpsustab Brizmer.

Oota, mis asi see VoLTE nüüd on?

Brizmer nimetab VoWi-Fit täienduseks VoLTE-le, reeglina pakutaksegi VoWi-Fit VoLTE teenusega koos.

VoLTE ehk Voice over LTE tähendab, et telefonikõned tehakse läbi 4G võrgu. VoLTE kasutab samu kõnekoodekeid nagu VoWi-Fi, mis tähendab, et ka nende kõnede helikvaliteet on 2G ja 3G standarditest parem.

VoLTE kõnede tegemiseks on vajalik seda teenust toetav seade (tänapäeval sobib selleks praktiliselt iga uus telefon) ning VoLTE kõnesid toetav 4G netipakett. Tele2 klientidele on nii VoLTE kui VoWi-Fi kasutamine ilma lisatasuta.

Paketi andmemahtu VoLTE ei kasuta. See tähendab, et kui paketis sisalduv andmemaht saab otsa, saab VoLTE kõnesid edasi teha.

Kui VoLTE kõned pole mobiilis sisse lülitatud, siis tähendab see, et telefon võib küll 4G võrgus olla, aga kui helistama hakata, siis läheb see tagasi 3G võrku. Üldiselt on VoLTE kõned uuemate telefoni seadetes vaikimisi sisse lülitatud.

VoWi-Fi ja VoLTE kõned on sõbralikumad ka telefoni akule. “Enne VoLTE tulekut olid küll 4G võrgutoega nutitelefonid, aga kõnede tegemiseks pidid need minema kas 2G või 3G tehnoloogiasse. Suhtlusele kahe paralleelse võrguga kulub aga palju akuressurssi,” selgitab Brizmer.

Seevastu VoLTE puhul püsivad telefonid ainult 4G võrgus, VoWi-Fi puhul püsib telefoni krüpteeritud ühendus Wi-Fi juurdepääsupunkti kaudu operaatori tuumikvõrguga. Lisaks, mis on Wi-Fi eripära – Wi-Fis võib mobiiltelefoni maksimaalne saatevõimsus olla 5 kuni 10 korda väiksem kui mobiilvõrgus (20-40mW Wi-Fis vs 200mW mobiilvõrgus). Tänu väiksemale saatevõimsusele Wi-Fi levialas kestab ka mobiiltelefoni aku kauem.

Miks me 2023. aastal ikka veel VoLTE-st ja VoWi-Fist räägime?

Kui mujal maailmas on VoLTE ja VoWi-Fi levinud juba kümmekond aastat, siis Eestis on nende teenuste kasutuselevõtmine veninud. Eesti esimene VoWi-Fi telefonikõne tehti juba 2015. aastal, aga massidesse see läinud pole. Toona oli põhjus selles, et Eestis olevad LTE võrgud ei toetanud VoLTE kõnesid. See tähendas, et kui jalutasid VoWi-Fi kõne ajal Wi-Fi võrgust eemale, siis katkes kõne lihtsalt ära. Nüüdseks on probleem lahendatud ja Wi-Fi-põhine telefonikõne tõstetakse vajadusel automaatselt ümber andmesidevõrku ehk LTE peale.

Tele2 hakkas VoLTE teenust pakkuma eelmise aasta lõpus. Brizmeri sõnul ei pakkunud mobiilitootjad veel toonagi korralikku VoWi-Fi teenuse tuge. Nüüd, ca 8 kuud hiljem, on tugi ametlikult olemas. “Iga klient, kellel on aktiveeritud VoWi-Fi teenus ja seade on VoWi-Fi võimeline, saab oma telefoni menüüs aktiveerida ka VoWi-Fi,” kinnitab Tele2 Eesti vanem tehnoloogiaarhitekt.

Tele2 Eesti vanem tehnoloogiaarhitekt Aleksandr Brizmer soovitab Wi-Fi kõned telefonis sisse lülitada.Foto: Tele2

Kuidas VoWi-Fit kasutada?

Selleks, et VoWi-Fi teenust kasutada, peab olema täidetud kaks tingimust. Esiteks peab operaatori poolt olema avatud nii VoLTE kui VoWi-Fi teenus (reeglina need avataksegi koos). Loomulikult peab ka kasutaja seade olema võimeline toetama VoWi-Fit.

Kui need tingimused täidetud, saab kasutaja VoWi-Fi telefoni seadetest “ühenduste” alt sisse lülitada (otsi “Wi-Fi kõned” või “Wi-Fi helistamine”, inglise keeles “Wi-Fi Calling”). Teine võimalus on minna rohelise helistamise nupukese kaudu kõneseadete alla ja sealt Wi-Fi kõned sisse lülitada.

Kõne seadetes saab veel kõneteenust prioriseerida. “Telefonid pakuvad vaikimisi VoWi-Fi prioriseerimist, mis tähendab, et kui telefonis on Wi-Fi-ühendus avatud, siis iga kord kui telefon saab ühenduse Wi-Fi võrguga, teeb ta kõnesid seal. Kui prioriseerida mobiilvõrke, siis vaikimisi teeb telefon kõnesid VoLTE-s, aga seal, kuhu mobiilvõrgu levi ei ulatu, hakkab telefon kõnesid tegema Wi-Fis, kui see ühendus on olemas,” selgitab Brizmer.

Oluline on aru saada, et tegema ei pea spetsiaalselt VoWi-Fi (ega VoLTE) kõnesid, vaid telefon saab ise aru, millal üht või teist võimalust kasutada (juhul kui need on seadetest sisse lülitatud).

Tele2 võrgus toetavad VoWi-Fit vähemalt kahe viimase aasta Samsungi mudelid. Mis puudutab Apple’i kasutajaid, siis iPhone’idele on VoWi-Fi tuge oodata alates septembrikuust koos uue iOS 17 operatsioonisüsteemiga. Tuge hakatakse pakkuma alates iPhone’i 7. mudelist.

Lisaks Samsungile ja Apple’ile on VoWi-Fi tugi olemas Xiaomi, OnePlusi ja Sony selle aasta viimastel mudelitel. Google on lubanud oma Pixeli telefonides avada VoWi-Fi toe 2023. aasta lõpuks.

Küsimuste korral pöörduge palun Tele2 poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.