Spikker muretuks puhkuseks ehk kuidas koolivaheaja reisil turvaliselt netis surfata

Muidugi tasub reisil nutiseadmetes aja veetmise asemel hoopis uusi elamusi koguda ja kohaliku eluga tutvuda, aga enamasti ei pääse sealgi tehnikavidinate kasutamisest.Foto: Shutterstock

Koolivaheaeg on kohe käes, aga mida selle vaba ajaga peale hakata? Võimalusi on palju, näiteks võtta akude laadimiseks kogu perega ette üks mõnus puhkusereis. See nõuab vanematelt omajagu planeerimist, mille käigus tasub kindlasti läbi mõelda ka kõik nutiseadmetega seonduv.

Muidugi tasub reisil nutiseadmetes aja veetmise asemel hoopis uusi elamusi koguda ja kohaliku eluga tutvuda, aga enamasti ei pääse sealgi tehnikavidinate kasutamisest. Tele2 seadmeäri juht Alar Kaljo annab nõu, kuidas seda turvaliselt ja säästlikult teha.

Valmistuda tasub aegsasti

Igati mõistlik on juba enne reisi kõik oma seadmed ja vidinad kriitilise pilguga üle vaadata. Alustades sellest, et kodus tasub teha vajalikud tarkvarauuendused, mis esiteks tagavad seadmete sujuva töö ja turvalisuse ning teiseks vähendavad võimalust, et reisil olles seadmed end ise uuendama hakkavad, mis võib mõningates paikades üsna aeglane (ja üle andmeside ka kulukas) protsess olla. Samuti on mõistlik olulistest failidest kas pilve või turvaliselt koju jäetavale salvestusseadmele tagavarakoopiad teha.

Läbi tuleb mõelda ka pakkimine. Näiteks nutitelefonid ja kellad võiksid vähemalt kaitseklaasi või -kilega turvatud olla igal ajal ja muidugi reisil, kus aktiivset tegevust võib rohkem olla – siis on see eriti tähtis. Kui reisile on plaanis kaasa võtta sülearvuti või kaamera, tasub need pakkida selliselt, et võimaliku pagasiga hooletu ümberkäimise korral seadmed kahjustada ei saaks.

Turvalisus ennekõike

Turvalisus pole naljaasi ja sellega seoses vajavad läbimõtlemist erinevad aspektid. Näiteks võib kaaluda pagasisse träkkeri ehk jälgimisseadme peitmist. Neid väikesi vidinaid on olemas nii iOS- kui ka Android-seadmetele ja need suurendavad näiteks pagasi kaotsiminekul oluliselt tõenäosust selle tagasisaamiseks, andes omanikule pidevat infot pagasi asukoha kohta.

Laste nutiseadmed võiksid kindlasti olla seotud vanemate kasutajakontodega, mis annab muu hulgas võimaluse seadistada rakenduste, veebisisu ja ekraaniaja piiranguid. Reisil olles saab ehk isegi olulisemana siis vajadusel järeltulija (või hoopis kadunud nutiseadme) asukoha tuvastada. Vastavad võimalused on sisse ehitatud nii Google Androidi kui ka Apple iOS-i operatsioonisüsteemidesse, kuid nende ühiseks miinuseks on asjaolu, et töötamiseks peavad seadmed olema ühises ökosüsteemis. Ehk see ei toimi, kui vanematel on Androidi ja lastel iOS-i süsteemil telefonid.

Õnneks on seda muret võimalik lahendada eraldiseisvate rakenduste paigaldamisega, milles on kohati isegi rohkem võimalusi. Üheks selliseks on Bitdefender, mis on tuntud küll peamiselt viirusetõrje tarkvarana, kuid mis pakub lisaks kõikide seadmete kaitsmisele ka vanemliku järelevalve võimalusi, seadmata samas piiranguid operatsioonisüsteemile. Pealegi kulub üks korralik viirusetõrje ära ka siis, kui parasjagu reisil ei olda.

Muidugi tasub meeles pidada elementaarseid turvalisuse põhitõdesid, mis reisil olles tavapärasest olulisemakski muutuvad. Kindlasti peaks olema aktiveeritud ekraanilukk, et seadme kaotsimineku või varguse korral võõrad teie isiklikele andmetele ja kasutajakontodele ligi ei pääseks. Biomeetriline – näiteks näpujäljel või näotuvastusel põhinev – lukk on turvalisem, aga tegelikult on ükskõik milline kood parem kui mitte midagi.

Kui nutiseade peaks siiski sattuma selle sisu vastu ebatervet huvi tundvate isikute kätte, ei pruugi vaid ekraanilukust abi olla. Seda eriti juhul, kui seadmes leidub mälukaart, kus on peal ka mingid andmed. Vähemalt mälukaardi puhul piisab ainuüksi selle väljavõtmisest ja info ongi käes. Õnneks saab nii telefoni sisemälu kui ka mälukaardi krüpteerida nii iOS- kui ka Android-seadmetel ja selleks pole vaja teha muud, kui minna turvalisuse seadetesse ning vastavasse kohta linnuke panna.

Kulud kontrolli all

Igal ajal on hea teada, milliste teenuste eest ja kui palju igakuiselt täpselt maksta tuleb. Eriti oluline on oma mobiilipaketi tingimuste ja hindadega kursis olla aga välisriikidesse minnes – jättes eeltöö tegemata, võib meeldiva mälestuse rikkuda reisi järel postkasti potsatav pirakas arve või reisi ajal otsa saav andmemaht, mida just parasjagu hädasti vaja oleks olnud.

Euroopa Liidus on rändlusteenused reguleeritud ja enamik Eestis pakutavaid mobiilipakette sisaldavad kasutamiseks nii kõneminuteid, sõnumeid kui ka internetti. Tõsi, erineda võivad mahud: näiteks Tele2 Piiramatu Baltikumi pakett sisaldab piiramatus mahus andmesidet Eestis ja Balti riikides kasutamiseks, kuid mujal EL-i rändluses on limiit juba 25 gigabaiti. Siiski võib Euroopa Liidus reisides end üsna rahulikult tunda.

Keerukam on lugu Euroopa Liidust väljaspool reisides, sest siis võivad hinnad ja tingimused riigiti suuresti erineda ning kohati üsna soolased olla. Ootamatult sadade või tuhandete eurodeni ulatuvate arvete saamise tõenäosust vähendab Tele2 andmesidelimiidi teenus, mis eelseatud summa täitudes mobiilse interneti kasutamise blokeerib. Igal juhul on aga hea mõte tutvuda sihtkohariigi rändlusteenuse hinna ja tingimustega ning vajadusel kasvõi ajutiselt paketti muuta või tellida sobiv reisineti teenus.

Reisides riiki, kus andmeside on kallim või selle mahtu vähem, on mõistlik lülitada välja piltide ja videote automaatsed üleslaadimised ning kõikvõimalikud tarkvarauuendused. Miks mitte mobiilne internet üldse välja lülitada ja seda vaid äärmisel vajadusel kasutada ning selle asemel hoopis turvalisi – usaldusväärseid ja parooliga kaitstud – WiFi-võrkusid eelistada.

Kui nutiseade läheb katki või kaduma

Paraku pole ootamatuste eest kaitstud keegi ja nii võib juhtuda, et nutiseade läheb reisil olles katki, kaduma või see varastatakse. Õnneks on olemas abinõud, mis aitavad võimalikke kahjusid minimeerida.

Seadme kadumisel on esimese asjana mõistlik proovida see ise üles leida. Ehk on seadmes internetiühendus ja positsioneerimine sisse lülitatud? Siis võivad taas appi tulla näiteks Apple iCloud, Google Find My Device või ka Bitdefenderi lahendused, mille abil saab tuvastada näiteks telefoni, tahvel- või sülearvuti asukoha. Samuti võimaldavad need veebi vahendusel seadmete lukustamist ja kõikide andmete kustutamist.

Nutiseadme kadumise või kurikaela saagiks langemise korral on igal juhul mõistlik kohe ära vahetada olulisemate kontode paroolid. Seda selleks, et kui halbade kavatsustega tegelastel õnnestub seadmesse siiski ligi pääseda, ei saa nad enam vähemalt sisselogitud kasutajakontodele ligi. Kui lootus näiteks telefoni tagasisaamisest on juba kadunud, võiks sellest teavitada ka operaatorit ning lasta SIM-kaart blokeerida – et selle abil enam teenuseid tellida ega kõnesid teha ei saaks – ja lisada seade n-ö musta nimekirja.

Seadme varguse või katkimineku korral saab õnneks abi kindlustusest. Tele2 pakub seda pea kõikidele tootevalikus olevatele seadmetele ja kindlustuskaitse kehtib kogu maailmas. Reisil olles on aga oluline teada, et varguse või röövimise korral ei piisa vaid kahjuteate tegemisest. Esitada on vaja ka koopia politseisse tehtud avaldusest, mis reisil olles tuleks teha juba asukohariigis, mitte kodus pärast reisilt naasmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.