Tuleviku linn

Start-up’ide paradiis? Tallinn on tõusnud Euroopa suurimate iduettevõtluse keskuste hulka

Värskelt avaldatud edetabelis edestab Tallinn tuntavalt oma lähemaid naaberlinnu.Foto: Shutterstock

Mõne aja eest paigutas Financial Times’i lisaväljaanne fDi Magazine Tallinna seitsmendale kohale keskmise suurusega linnade pingereas, mis hindab linnade atraktiivsust välisinvestoritele (loe täpsemalt uudist siit).

Äsja selgus, et Euroopa linnade potentsiaali edukate iduettevõtete asutamiseks ja arendamiseks analüüsiv raport Startup Heatmap Europe Report 2022 nimetas Tallinna Euroopa suurimate iduettevõtluse keskuste hulka.

Naabritest parem

Euroopa suurimad iduettevõtluse linnad on raporti andmetel Berliin, London, Barcelona, Lissabon ja Amsterdam. Esiviisikule järgneb Tallinn, tõustes võrreldes aasta varasemaga kolme positsiooni võrra kuuendale kohale.

Värskelt avaldatud edetabelis edestab Tallinn tuntavalt oma lähemaid naaberlinnu – Helsingi asub edetabelis 21. kohal, Riia 26. ja Vilnius 32. kohal.

Startup Estonia seire projektijuht Signe Reinumägi kommenteeris, et Tallinn on väga hea koht iduettevõtte asutamiseks ja kasvatamiseks ning see on aastatepikkuse sihikindla töö tulemus kohaliku ökosüsteemi arendamisel.

“Nii Startup Estonia kui ka kohaliku kogukonna lähiaastate suur eesmärk on samas, et iduettevõtlus oleks rohkem hajutatud üle Eesti, et ka meie regioonide potentsiaal oleks kaasatud,” lisas ta.

Äri alustamine ja ajamine on Tallinnas lihtne

Startup Heatmap Europe Report 2022 raporti koostamisel läbiviidud küsitlusele vastas enam kui 1300 iduettevõtte asutajat. Lisaks vaatlesid autorid investeeringuid, töökohtade loomist, kogukonna üritusi ja kohaliku ökosüsteemi rahvusvahelist seotust.

Tallinna puhul hindasid uuringus osalenud iduettevõtete asutajad ülikõrgelt (96%) äri alustamise ja ajamise lihtsust. Tallinna on napilt edestamas vaid Stockholm (97%) ja Dublin (97%). Lisaks tõi raport positiivse trendina välja, et 26% Tallinnasse registreeritud iduettevõtete asutajatest on naised, Euroopa keskmine on aga vaid 17%.

Möödunud aasta oli idudele rekordiline

2021. aasta oli Euroopa iduettevõtete jaoks rekordiline. Iduettevõtjad on kokku kaasanud 101 miljardit eurot riskikapitali investeeringuid.

Tallinna iduettevõtted on viimasel kolmel aastal kasvatanud keskmist investeeringute mahtu 365% ning varajase faasi investeeringute maht on samal perioodil kasvanud 70% aastas. Euroopas on tehtud ka rekordarv väljumisi ehk iduettevõtete müüke – kokku 3063 tehingut. See on üle kahe korra rohkem võrreldes aasta varasemaga, kui oli sõlmitud 1516 iduettevõtete müügitehingut.

Möödunud aasta oli rekordiline ka Kesk- ja Ida-Euroopas, regiooni iduettevõtted on kaasanud kokku üle 5,4 miljardi euro ulatuses investeeringuid ehk kaks korda rohkem võrreldes aasta varasemaga.

“Sellel aastal võib kasv natuke aeglustuda nii Venemaa kallaletungi Ukrainale kui ka kasvava inflatsiooni pikemaajaliste mõjude tõttu,” märkis Reinumägi raporti tulemusi kommenteerides.

Keskmiselt kaasavad Kesk- ja Ida-Euroopa ning Lõuna-Euroopa asutajad siiski vähem raha, kui nende kolleegid teistes Euroopa piirkondades.

Euroopa iduettevõtjate küsitlusest tuli välja, et 57% iduettevõtete asutajatest eelistavad ettevõtte asutada Euroopas võrreldes USA-ga ning 75% asutajatest on optimistlikud oma regiooni ökosüsteemi arengute osas.

Huvitava faktina on raportis välja toodud, et keskmiselt luuakse TOP20 Euroopa linnas viis uut töökohta iga miljoni euro investeeringute kohta. Kuigi erinevused on linnade vahel väga suured, on Euroopa suurimad keskused uute kohalike töökohtade loomisel vähem efektiivsed, mis tuleneb tõenäoliselt nende rahvusvahelise haarde tõttu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.