Turvaline tehnika

Need tehnoloogiad aitavad sõitmist palju turvalisemaks muuta

Kui täna jälgivad mitmed uued autod juhi tähelepanelikkust rooli taga ja hoiatab teda magama jäämise eest helisignaali ja kohvitassi pildiga, siis peagi võib tehnoloogia olla kohvireklaamist veidi arenenum, kirjutab New York Times.

Firma Plessey Semiconductors on loonud lahenduse, kus auto istme sisse paigaldatud sensorite abil tuvastatakse inimese hingamises rütm, mis on iseloomulik unisusele. Unisuse ilmnemisel annab see juhile teada, et ta võiks sõitmises pausi teha, kuna ta muutub liiga uniseks.

Bosch on töötamas kaamerasüsteemi kallal, mis jälgib kasutaja pea ning silmade liikumist, kehakeelt, pulssi ja kehatemperatuuri, et unisust avastada. Prantsusmaa firma Valeo, kes samuti tegeleb isejuhtivate autode tehnoloogia loomisega, on välja töötanud infrapunakaamera, mis jälgib lisaks juhile ka eesistmel istuvaid lapsi. Samuti on süsteem võimeline juhi oleku ning riietuse põhjal auto sisetemperatuuri reguleerima, vähendades näiteks unisuse korral temperatuuri.

Nvidia, kes loob protsessoreid Audile, on loonud tehisintellekti, mis õpib tundma juhi käitumist ning oskab tuvastada, mil tema käitumine on normi piirest väljas. Süsteem jälgib näiteks juhi silmapilgutuste tihedust, näoilmeid, pea liikumist ning rooli käsitlemist ja annab taaskord normidest väljumise korral juhile sellest märku või suunab sõiduki turvaliselt teeserva.

Kui auto näeb, et oled unine, saad lähimast söögikohast tasuta kohvi

Kui sääraseid süsteeme kasutada sõidukites, millel on mõningane isejuhtimise oskus, võib auto juhi unisuse korral kontrolli üle võtta ning auto tee servas peatada. Lisaks saaksid üksteisega suhtlevad sõidukid olukorda turvalisemaks muuta, suunates liikluse tukkuma jäänud juhist mööda. Seda kõike nii juhi kui ka teiste liiklejate elude päästmiseks.

Nutikaid süsteeme annaks ära kasutada veelgi põhjalikumalt. Volvo on uurimas lahendust, kus olukorras, mil auto tuvastab juhi unisuse, suunatakse juht lähimasse toitlustusasutusse, kus talle pakutakse võimalust saada tasuta kohvi.

Hoolimata sellest, kui tark auto on, ei tohiks roolis väsinuna sõidukit juhtida. Iga aasta hukkub uniste juhtide tõttu teedel inimesi. Ja ehkki isejuhtivad autod probleemi lahendada püüavad, tuleb juhil kõigest hoolimata olla ärkvel ja valvas.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.