Veebimajutuse blogi

Dekoratsioonid on minevik, veebis on moes minimalism – vaata parimaid näiteid

Veebidisainer pole enam Photoshopis või Illustratoris ilusate kujunduselementide joonistaja, sest neid elemente enam eriti ei kasutata. Rikkalik dekoor jääb möödunud sajandisse, veebides on ammu võimust võtnud minimalism ja lihtsus. Miks?

Kuigi 20. sajandil puudutas minimalism kõiki loomeharusid, on see veebis eriti selgelt kanda kinnitanud. Veel kümmekond aastat tagasi tehti kodulehti, kus oli veel midagi mõnes kujundusprogrammis joonistada, nüüd on see kõik taandunud lihtsate kastide, joonte ja äärmisel juhul veel ka kaarteni.

Põhjuseid on mitu.

Esiteks – kodulehed peavad oma kujundust ja paigutust muutma vastavalt seadmete poolt ette antud ekraanikujule – kord olema kitsal püstipidi ekraanil, siis jälle laial monitoril. Selliste automaatsete ümberpaigutuste jaoks pole liigne dekoor hea. Kõige lihtsam on liigutada kaste. Veel lihtsam, kui neid kaste oleks võimalikult minimaalselt.

Teiseks – veebis on kõige olulisem sisu. Rikkalikud raamid pole tähtsad ja pigem tõmbavad need sisult tähelepanu eemale. Sisu rõhutab kõige muu vähem vajaliku puudumine. Kujunduselemente on vaja vaid niipalju, et need aitaksid sisu jälgida.

Kolmandaks – mida vähem graafikat, seda kiirem on veeb. Kiirus aga määrab veebi asukoha otsimootorite otsingutulemustes. Kiired veebid saavad ettepoole, aeglasemad ja palju graafikat kasutaja arvutisse alla laadivad saidid jäävad tahaplaanile.

Milline näeb välja hea minimalism? Siin on mõned parimad näited saitidelt Awwwards ja Creativebloq.

www.rezo-zero.com

Sel kodulehel pole rohkem värve, kui must ja valge. Värve lisavad vaid tehtud tööd – sisu, millele see sait tahabki tähelepanu juhtida, jättes muu tahaplaanile.

Cultdn.com

Juba avalehtedel on minimalism moes. Kui varem üritati kõik oluline esilehele kuhjata pikkade menüüde ja lugematu arvu linkidega, siis nüüd on hinnatud disainiga minimalistlikud veebid lausa eraldi menüüpunktidest loobunud. Põhimenüü avaneb, nagu mobiilivaateski, eraldi menüünupu alt.

Vaata veel minimalistlike veebide parimaid näiteid siit.

Evoulve.com

Ilu nimel tuleb teha üks lisaklõps, sest ega avalehel peale nime polegi midagi näha. Sisu avaneb peidetud menüüst.

Tinkerwatches.com

Enam veel vähemaga ilmselt läbi ei aja – näide kellapoe veebist, kus on valge pind ja kellad.

Vaata veel minimalistlike veebide parimaid näiteid siit.

Inspiratsiooni leiab ka siit.

Artikkel ilmus algselt veebimajutuse blogis.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.