Mis on Gutenberg ja kuidas see aitab sinu WordPressi saiti paremini toimetada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

WordPressi tekstiredaktor on juba ammustest aegadest püsinud muutumatuna, samal ajal kui veebimaailm areneb tormiliselt edasi. Miks peaks aga midagi muutma, kui see töötab ja hea on? Ega ei peagi. Aga kui saab veel paremini, siis tasub proovida. Just nii mõtlesid Gutenbergi loojad, kes kuus kuud tagasi uue WordPressi tekstredaktori välja töötasid.

Gutenberg on tuttav nimi – jah, see on seesama Johannes Gutenberg, kes trükipressi leiutas. Gutenbergi lisamoodul WordPressile aga aitab saite paremini hallata ja neisse tekste sisestada nii veebiomanikel kui külalistel – kõigil, kes peavad veebivorme täitma ja andmeid sisestada.

Praegu näeb WordPressi tekstiredaktor välja selline:

See olemasolev tekstiredaktor näeb igati lihtne välja ning paljudele on nii sisse harjunud, et vähimgi muudatus võib tekitada rahulolematuse. Paraku peavad need, kellel pole kõik pähe kulunud, selle visuaalse redaktoriga esialgu palju vaeva nägema ja aega kulutama, et asjad selgeks saada. Kasutada tuleb lühikoode ja kohati ei pääse ka HTML-ist, kui tahad sisestatud teksti oma soovi järgi kujundada.

Gutenbergi projekt aga muudab tekstisisestamise plokkideks.

Kui soovid tavalist lõiku lisada, siis valid lõigu, kuid valikus, mis avaneb iga ploki lõpus oleva lisamismärgi alt, võib võtta veel näiteks pealkirja, tsitaadi, pildi, nimekirja, aga ka HTML-koodi.

Tulemuseks on midagi sellist: näide.

Ehkki veel on tegemist arendusjärgus projektiga, loodetakse, et see saab tulevikus olema WordPressi tuuma üks tähtsatest osadest ja pole vaja lisamoodulina enam juurde installida.

Praegu leiab Gutenbergi mooduli siit:

Hea on see, et Gutenbergis tehtud postitused ühilduvad vana sisuga – vanasid postitusi ei tule ümber konvertida ega midagi nendega teha, need võivad jääda. Lihtsalt vana traditsiooniline postitus on postitus ühe lihtsa plokiga. Uutes võib neid plokke olla juba palju ja erinevaid.

Viimane aeg on ka alustada mooduli eesti keelde tõlkimist, sest seni on selle edenemine 0%.

Kuidas see päris elus välja näeb?

Nagu näha, on uus tekstiredaktor lausa segadusseajavalt lihtne, vähemalt esmapilgul. Polegi neid tuttavaid TinyMCE nuppe, sisesta vaid teksti ja lisa plokke.

Kõige arusaadavam on aga ise käed külge panna, mida saab teha siin. Tõesti, juba esimesel hetkel tundub, et praegune tekstiredaktor on eelmine põlvkond, Gutenbergi tahaks kohe kasutama hakata.

Kui aga ikkagi kõhkled, pole isegi siis probleemi – Gutenberg nimelt jätab peale installi alles ka traditsioonilise tekstiredaktori. Iga postituse juures on nüüd kaks linki – Edit ja Gutenberg. Esimene avab traditsioonilise tekstiredaktori, aga kui valid Gutenbergi, oled uues maailmas.

Uus hingamine saabub ka tabelitega postituste tegijatele. Kui varem pidi neid (tabeleid) tegema mõne spetsiaalse lisamooduli abil või HTML-i kaevuma, siis nüüd on tabel lihtsalt uus plokk, kus kõik vajalikud tabelitööriistad olemas.

Pilti saab samamoodi kas üksikult või galeriina lisada ja tõsta ringi või redigeerida otse pildile kuuluvas plokis.

Tekst on tähtsam kui nupud

Kuna Gutenbergis pole enam pidevalt nupuribasid tekstikasti kohal, jääb teksti sisestamiseks tohutult palju rohkem ekraaniruumi ja redigeerimisel on lihtne kerida loo algusse ja lõppu. Leheküljesisesed lingid “ankrutele” on plokkide kasutamisega lihtsaks tehtud, sest iga ploki algusse saab lehesisese viitega lihtsalt linkida.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.