Veebimajutuse blogi

Uuenda oma PHP-d, saad turvalisema ja kiirema kodulehe!

Kui oled kõik turvapaigad ilusti paigaldanud ja kasutad värskeimat versiooni WordPressist, aga veeb ikkagi venib ja on aeglane, võib põhjus olla ka uuendamata PHP-s.

Uuendamata PHP versiooni kasutamine tähendab seda, et sinu optimeeritud koodiga koduleht ei saa kõiki neid võimalusi kasutada, mis teevad veebi kiireks ja tõhusaks. See on nagu uhke sportauto, millel peal vana väsinud mootor. Samuti võib liiga vana versiooniga esineda turvaauke, mida enam ei parandata ja see teeb kodulehe ebaturvalisemaks.

Mis on PHP?

WordPressi kasutajad ei pea midagi teadma programmeerimisest ega ka sellest, mis on nende kodulehe taga. See, mis mootor jooksutab kogu veebilahendust, pole oluline seni, kuni on vaja seda uuendada. Sellega aga saab iseteeninduskeskkonnas üsna lihtsalt hakkama. Aga veel enne, kui uue mootori peale üle minna, paar selgitust.

PHP (Hypertext PrePpocessor) on 1994. aastal loodud programmeerimiskeel veebilehtede jaoks, mis genereerib lehe kasutajate jaoks vajaliku HTML-sisu. Kuna veebimaailm areneb kiiresti ja nõudmised samuti, uueneb PHP pidevalt, saades juurde uusi funktsioone ja mõnikord ka hüljates vanu. WordPress näiteks on kirjutatud PHP-s ja toetab alati selle uusimat PHP versiooni. Toetatakse ka mitut vanemat põlvkonda, kuid alati peab arvestama sellega, et uusimate põlvkondadega töötab kõik hoopis paremini optimeeritult ehk on kiirem ja turvalisem.

PHP platvorm asub sinu veebimajutuse serveris ja ise seda häälestama ei pea. Küll aga on iseteeninduskeskkonnast võimalik ise valida, millist PHP versiooni sinu koduleht kasutab.

Selle valiku leiad veebiserveri seadete alt (Veebiserver – Seaded – PHP). Kuid veel enne, kui lülitud uusima PHP versiooni peale, peaksid üle kontrollima ja ära tegema paar asja.

Mida teha enne PHP uuendamist?

Veel enne, kui lülitud iseteenindusest uusima PHP versiooni peale, võiksid ette võtta paar tegevust, mis selle ülemineku valutumaks muudavad. Kuigi WordPress toetab kõiki PHP versioone alates 5.6-st, võib vanemate versioonidega ja eriti just siis, kui kasutad erinevaid lisamooduleid, koduleht peale uuendust mitte tööle hakata. Alati saab iseteenindusest sel puhul taastada endise seisu ehk vanema PHP versiooni jälle kasutusele võtta. Enne võiks aga üle käia paar asja:

  • Tee kodulehest igaks juhuks varukoopia. Ükskõik, mis valesti võib minna, hea varukoopia aitab alati taastada selle sündmuse eelse olukorra. Võid selleks kasutada mõnda varunduse lisamoodulit. Enamasti on need tasuta.
  • Uuenda ära kõik WordPressi teemad ja moodulid.  Uusimad moodulid on loodud töötama värskeima serveritarkvaraga, ehkki võib olla ka erandeid. Proovi, kas koduleht peale uuendamist töötab normaalselt. Veel mugavam on kasutada aga vastavat moodulit – PHP Compatibility Checker kontrollib üle, kas kõik moodulid ja teemad uue PHP versiooniga ühilduvad.
  • Kõrvalda PHP ühilduvuse probleemid. Kui kasutad mooduleid, mis on liiga vanad ja ei toeta enam uuenenud PHP põlvkonda, siis lülita võimalusel need välja ja ära edasi kasuta – pealegi võivad sellised hüljatud moodulid sisaldada ka turvaauke, kui nende loojad enam aktiivselt arendamisega ei tegele. Kui aga mõni selline moodul on siiski väga vajalik, proovi arendajatega ühendust võtta, et nad kõrvaldaksid PHP ühilduvusprobleemid.

Kolm põhjust, miks uusim PHP hea on

Kui kiirus ja turvalisus kõlavad liiga üldsõnaliselt, siis siin on kolm konkreetsemat põhjust, miks PHP uusima versiooni kasutamine hea on.

  • Uuema PHPga on sinu WordPressi leht kiirem ja otsingumootorid premeerivad kiiremaid veebe otsingutulemustes ettepoole tõstmisega. Seega saad parema tulemuse otsimootoritele optimeerimises (SEO).
  • Loomulikult meeldib kiire veebileht ka külastajatele rohkem – keegi ei taha aeglase lehe järel oodata.
  • Uusim PHP tagab parema turvalisuse, mis tähendab, et WordPress saab kasutada uusimaid lisamooduleid ja need on paremini kaitstud turvaaukude ja häkkerite rünnakute vastu.

Artikkel ilmus algselt Veebimajutuse blogis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.