Wix või Voog: kumb on parem tööriist lihtsa kodulehe tegemiseks?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

On mitmeid kodulehe valmistamise vahendeid, kuid kaks Eestis levinumat ja lihtsamat on Voog ja Wix. Seekord vaatame, millist neist kahest valida ja mis puhuks.

Lihtsama kodulehe tegemiseks ei pea endale tingimata palkama veebiagentuuri. Agentuur teeb küll ilusa kodulehe valmis, kuid selle hind võib jääda osade projektide puhul liiga kalliks.

Seega tasub vaadata ka mõnede odavate või tasuta veebiehitustööriistade poole. Wix ja Voog ongi Eestis kaks tuntumat, mille vahel tavaliselt esimene valik tehakse.

Ehkki patriotismist võiks ju kohe valida Voog sisuhalduse, kuna see on Eestis tehtud, siis tark on enne ikkagi kaaluda, milline oleks õige valik. Räägitakse ju, et Wix on odavam ja võimalusterohkem, Voog aga lihtsam ja ilusam. Nii Voog kui Wix on head, ainult et mõne lahenduse jaoks on üks parem kui teine ja vastupidi.

Veebiehitustööriistade eelistest ja puudustest

Veebiehitustööriistad, mis aitavad kodulehe valmis teha ilma ise eriti veebitegemisest midagi teadmata, on algajale kasulikud, sest tulemus näeb välja üsna professionaalne ja hind on ka olematu. Siiski on sellisel lahendusel ka puuduseid. Paneme need mõlemad kirja.

Eelised:

  • Odav või tasuta
  • Lihtne kodulehte teha ilma veebitegemisest midagi teadmata
  • Arendaja ei kao (tõenäoliselt) ära, keskkond on stabiilne ja uuendatakse pidevalt
  • Tulemus on professionaalne

Puudused:

  • Puudub omapära, samasuguseid valmiskujundusi on maailmas veel sadadel, kui mitte tuhandetel veebilehtedel
  • Erilahendused tuleb eraldi tellida või ei saagi neid valmisveebi juures kasutada
  • Veebiehitustööriistadega tehtud veebi on raske, kui mitte võimatu eksportida mõnesse muusse sarnasesse keskkonda

Mis on sisuhaldussüsteemi (CMS) ja veebiehitustööriista erinevused?

Sisuhaldussüsteemide tuntuimad näited on Drupal ja WordPress. Veebimajutuses saab paigaldada ka WordPressi oma domeenile mõne nupuvajutusega. Siiski nõuab sisuhaldussüsteem rohkem teadmisi kui graafiline ja lihtne veebiehitustööriist, näiteks Voog või Wix.

Sisuhalduslahendus on tavaliselt tasuta, veebiehitustööriist (väikese) kuutasuga, esimene nõuab andmebaasi ja kodulehemajutust, teine mitte. Worpressis ja Drupalis on kodulehe muutmine ja haldamine siiski pisut keerulisem kui veebiehitustööriistades, kus peaaegu kõike saab muuta sisuliselt hiirega plokke ühest kohast teise vedades.

Mis on Voog?

voog1.jpg

Voog on samuti Eesti päritolu sisuhaldusteenuse Edicy järeltulija. 2007. aastal asutatud ettevõte muutis mõned aastad tagasi nime ja uuendas ka oma teenust kaasaegsemaks.

Alustuseks peaksid registreerima uue domeeni või kui domeen on juba olemas, siis suunama selle Voog teenusele.

Edasi on kasutamine sama lihtne nagu Wordis dokumendi kujundamine või lihtsamgi veel. Muudetavates kohtades asuvad redigeerimisnupud, millele klõpsates avanevad “jutumullid” seadetega ja sisu saab samuti muuta ja lisada otse kodulehe peal.

Saidi seadetes saab sisestada oma vajalikke teenustekoode kas iga lehe päisesse või jalusesse, näiteks Google’i analüütikakoodi, mõne e-poe teenuse koodi ja nii edasi.

Lisaks kodulehe struktuuri muutmisele saab pidada ka blogi, kus kõik on juba valmis, vaja vaid vajutada “Uus postitus”.

voog3.jpg

Lisada saab mitmekeelsuse, veebivormid näiteks klientidelt tellimuste vastuvõtmiseks, sulgeda osa veebi parooli taha, teha Eesti pankade maksevõimalustega e-poe ja nii edasi.

Vajuta siia ja proovi Voogi 1 kuu tasuta
(Kui teenus Sulle ei sobi, siis on võimalik lihtsalt loobuda.)

Mis on Wix?

wix1.jpg

Wix on üks maailma populaarseimatest veebiehitustööriistadest, mis loodi 2006. aastal ja mida praegu kasutavad ligi 90 miljonit veebisaiti üle maailma.

Kui algselt põhines Wix Flashil, siis nüüd on see täielikult HTML5 toega ja töötab kõigil brauseritel.

Kasutamine on Wix-il samuti üsna lihtne, pakkudes võimalusi valida esialgu valmis professionaalsete veebikujunduste seast endale sobiv, disainides seda ja lisades oma kujunduselemente ning ka e-poe võimalus on olemas.

Kasutajaliides loob redigeerimisnupud kõigi veebilehe elementide juurde, nii et neid saab loomulikus veebivaates leida ja muuta. Meediat saab salvestada kodulehe failivaramusse ja sealt kodulehele lisada.

Wix võimaldab lisada valmis blogimootori ja mitmeid e-äri lisasid vastavalt veebi kasutusotstarbele. Näiteks valides fotograafi portfoolio kodulehe, on lisaks blogimootorile valmis tehtud ka piltide tellimise veebivormid, mille seadistamisega pole vaja ise enam suurt vaeva vaja näha.

wix2.jpg

Võrdlus: Wix vs Voog

Tõime võrdlusesse Wix paketi “Comdo”, mis on odavaim reklaamivaba pakett. Oma domeeni kasutajatel on võimalik soetada ka 4,5€ kuutasuga pakett, kuid sel juhul näidatakse kodulehele külastajatele reklaami. Alltoodud tabelist saab igaüks valida, milline on just tema vajaduste jaoks olulisem omadus ja kumb lahendus seda paremini toetab.

Kumba eelistada?

Kindlasti on igaühel oma eelistused ja soovid, mõned omadused on tähtsamad ja mõned vähemtähtsamad. Kui aga ehitad kodulehte Eesti turule ja tahad lisada lihtsa e-poe, siis ilmselt leiab kohalikele teenustele oluliselt rohkem tuge kodumaisest Voog keskkonnast.

Pealegi on Veebimajutuses võimalik oma domeen ja virtuaalserver nähtamatult siduda Voogis tehtud kodulehega ja lisada nii kodumaised pangalingid kui pakiautomaadid valmiskujul, ise suurt midagi seadistamata. See on ideaalne neile, kes ei taha ja ei oska oma veebi arendada, kuid kelle jaoks on vaja lihtsat, ilusat ja toimivat veebilahendust. Valdav enamus kasutajaid just seda vajabki.

Kui tahad rahvusvaheliselt toetatud võimalusterohket veebi, mille disainivalikute ja lisamoodulite (äppide) valik on võimalikult lai, siis võib Wix.com olla kõige õigem valik. Selles keskkonnas on olemas valmislahendused restoranidele, pulmafotograafidele, remonditöökodadele, majutusasutustele ja paljudele teistele kindlaid lisavõimalusi vajavatele äridele. Küll aga puudub eesti keele ja kohalike maksevõimaluste tugi. Nende lisamiseks võib vaja minna spetsialisti abi.

Vajuta siia ja proovi Voogi 1 kuu tasuta
(Kui teenus sulle ei sobi, siis on võimalik lihtsalt loobuda.)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.