Kuidas veebilehte Google’i otsingutulemustes mitte kuvada?

Kui tavaliselt räägitakse veebilehtede puhul nende nähtavuse suurendamisest ning Google’i otsingumootoris paremini esile tõstmisest, siis teatud juhtudel on tarvis neid hoopis eemaldada. Mis sammud selleks tuleb teha, et kindlat veebilehte Google’is enam ei kuvataks?

Mis on enamlevinud põhjused eemaldamiseks?

Lehe otsingutulemustest eemaldamise põhjuseid võib olla mitmesuguseid. Näiteks kui leht sisaldab vananenud infot ettevõtte kohta või muutunud kontaktandmeid. Samuti võib murekohaks olla asjaolu, et kuigi veebilehel on info uuendatud, ei kuvata seda Google’i otsingutulemustes korrektselt.

Tüli võib tekitada ka olukord, kus veebileht on justkui kustutatud, kuid mingil põhjusel on vanad andmed otsingu tulemustes endiselt kuvatud.

Ja vahel võib juhtuda nii, et uue lehe aadress jõuab mingil põhjusel liiga vara otsingutulemuste sekka või soovitakse vana lehte uuendada, aga Google näitab selle poolikut versiooni.

Kuidas protsess toimib?

Ajutiseks eemaldamiseks kasutatakse Google Webmaster Tools tööriista ning eelduseks on, et leht ise on registreeritud Google Search Console platvormil.

Webmaster Tool platvormilt leiad Remove URLs menüü, mis võimaldab lehti ajutiselt eemaldada valikuga “Remove page from search results and cache”.

Linkide eemaldamise tööriistalt saab abi ka juhul, kui veebilehte on uuendatud ning otsingutulemustes kuvatakse endiselt lehe puhverdatud versiooni vanade andmetega. Sellisel juhul tuleb valida “Remove page from cache only”. Peale taotluse esitamist võtab selle täitmine tavaliselt paar päeva aega.

Kui plaan on leht jäädavalt kustutada, tuleb samuti alustada lehe nähtamatuks muutmisest ehk see tuleb Webaster Tools platvormi kaudu otsingutulemustest esmalt eemaldada. Google’i sõnul kestab selline staatus lehel umbes kuus kuud ning kui selle jooksul lehte uuesti otsingumootori jaoks nähtavaks ei tehta, ei kuvata seda ka edaspidi. Selle perioodi vältel tuleks kogu sisu lehelt eemaldada ning hea on see ka kaitsta parooliga, mis aitab samuti ligipääsu vältida.

Millele veel tähelepanu pöörata?

Juhul kui soovid kustutatud lehe staatuse taastada, siis ka seda saab teha Webmaster Tools platvormi kaudu. Ajutise kustutamise taotlus on võimalik tühistada ning leht uuesti nähtavaks muuta. Selleks võib Google’i andmetel kuluda 3–5 päeva, seega tasub veidi kannatust varuda.

Kindlasti tuleb arvestada ka sellega, et kuigi Google’i otsingumootor on üks maailma populaarsemaid, ei tähenda sealt lehe kustutamine selle nähtamatuks muutumist kogu Internetis. Indekseeritud infot võidakse endiselt kuvada edasi muudes otsingumootorites, nagu näiteks Bing või Yahoo. Sealt veebilehe kustutamiseks tuleb kasutada nende poolt ette antud juhiseid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.