Milliseid pilte võib veebilehel tasuta kasutada ja kust neid leida?

Sisu edasiandmiseks on tekst hea, aga selle piltidega illustreerimine veelgi parem. Nagu öeldakse: üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Sama põhimõte kehtib ka veebilehel, kus pildid aitavad sisu rikastada. Küll aga tuleb olla tähelepanelik, milliseid pilte võib tasuta kasutada ja millised on kaitstud autoriõigustega.

Lihtne rusikareegel on, et pilti võib kasutada autori nõusolekul. Tavaliselt on need kaitstud mõne litsentsiga ning pildi kasutamiseks tuleb seal kehtestatud tingimusi järgida. Tasuta piltide puhul on enamlevinud variandiks CC ehk Creative Commons. Siiski võib olla ka lisatingimusi, mis sätestavad, kuidas ja kas võib pilti ise muuta või kuidas peab pildi autorile viitama.

Kõige kindlam viis, kuidas vältida tasuliste piltide kasutamise tõttu sekeldustesse sattumist, on kasutada pildipankasid, kus sisu eest maksma ei pea.

Populaarsematest kohtadest võib välja tuua veebilehed Burst, Pixabay, Pexels ja Unsplash. Seal olevaid pilte võib kasutada omal vabal valikul, neid modifitseerida ning autorile viitamine pole kohustuslik.

Olenevalt pildipangast võib neist leida enam kui kolm miljonit fotot, seega peaks valikuvõimalusi olema igati piisavalt. Samuti pakuvad osad neist ka videoklippe, mis veebilehele mitmekesisust aitavad tuua.

Lisaks pildipankadele saab tasuta fotosid leida ka Google’i otsinguga. Tavaliselt kuvatakse neid küll tasulistega läbisegi, kuid Google võimaldab pilte filtreerida Creative Commons litsentsi järgi. Selleks tuleb suunduda Google’i pildiotsingu lehele ja sealt tööriistade alt määrata kasutusõiguseks Creative Commons litsentsid.

Veel üks variant tasuta piltide leidmiseks on Wikimedia Commons veebileht. Nende piltide kasutamisel tuleb veidi tähelepanelikum olla ning igaühe juures veenduda, millised tingimused autor täpselt on kasutamiseks sätestanud.

Kui mingil põhjusel õiget pilti leida ei suuda või ei vasta need ette antud parameetritele, on alati võimalik fotograaf palgata või iseenda fotograafiaoskused proovile panna. Veebilehe loomist saab alustada aga Zone’i abil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.