Zone'i blogi

Milliseid brauserid muudavad veebis surfamise ohutumaks ja milliseid tasub vältida?

Kõik brauserid ei ole võrdseteks loodud.Foto: Jmiks/Shutterstock

Veebibrauseril on oluline mõju sellele, kui turvaliselt sa internetis toimetad. Osad lehitsejad koguvad kasutajate kohta võimalikult palju infot ja kasutavad seda ära äriliste eesmärkide saavutamiseks. Kuid on ka brausereid, mis seavad olulisemale kohale anonüümsuse ja turvalisuse.

Siin soovitame brausereid, mille kasutamist võiksid kaaluda juhul, kui soovid, et sinu tegevust veebis jälgiks võimalikult vähe silmapaare. Viskame pilgu peale ka nendele lehitsejatele, mida võiks vältida.

Brave

Brave on brauser kõigike, kellel veebis surfates saanud villand lõputust reklaamilaviinist. Täiesti reklaamivaba Brave siiski ei ole, kuid võrreldes teiste lehitsejatega on siin reklaame oluliselt vähem.

Brave’i kasutajatel on võimalik sätetest sisse lülitada reklaamid, mille vaatamise eest saadakse tasuks krüptovaluutat BAT (Basic Attention Token). Teenitud krüptoraha on võimalik kas endale jätta või saata tänutäheks veebilehtedele ja sisuloojatele.

Lisaks reklaamidele blokeerib Brave automaatselt ka jälgijad, mis tähendab, et kolmandatel osapooltel on sinu veebis korda saadetud toimingutel keerulisem silma peal hoida.

TOR

TOR ehk The Onion Router või maakeeli sibularuuter on eelkõige mõeldud neile, kes soovivad internetis anonüümselt asjatada.

TORi teeb eriliseks enam kui 6000 releest koosnev kattevõrk, läbi mille kasutajate veebiliiklus suvalises järjekorras suunatakse. Igas punktis eemaldatakse andmetelt üks enkrüptsioonikiht, mis tähendab, et igal hetkel on serverile teada vaid eelmine ja järgmine relee, kuid mitte liikluse alg- ja lõpp-punkt.

Nii on võimalik kasutajatel anonüümselt veebis liigelda. Sinu füüsiline asukohta ja IP-aadressi on TORi kasutades oluliselt keerulisem välja selgitada.

Epic

Epic Privacy Browsing on lehitseja, mis aitab samuti endast internetti maha jätta võimalikult märkamatu jälje. Näiteks on keelatud kõik pluginad ja kolmandate osapoolte küpsistele näidatakse punast tuld.

Epicut kasutades saad ühe kiire klõpsuga suunata veebiliikluse läbi puhverserveri, mis peidab kasutajate IP-aadressi. Lisaks sellele blokeerib Epic reklaame ja veebilehti, mis soovivad kasutajate tegevust jälgida.

Plussiks on ka see, et Epic ei salvesta sinu tegevust veebis. Kui brauseri sulged, siis kustutatakse kogu sessiooni ajalugu. Nii võid kindel olla, et sinu info ei jõua edasi kolmandate osapoolteni.

Mozilla Firefox

Mainitud veebilehitsejatest ei ole Firefox ehk kõige turvalisem. On olemas teisi brausereid, mis pööravad anonüümsusele ja teistele internetis turvalisust tagavatele elementidele suuremat tähelepanu. Sellegipoolest on Firefox teiste suurte ja tuntud lehitsejate seas turvalisust silmas pidades hea valik.

Firefox tuleb mitmete turvalisust tagavate kellade ja viledega, kuid kõige olulisem on, nagu ikka, raha. Firefoxi hoiab töös mittetulundusorganisatsioon. See tähendab, et näiteks erinevalt Google’ist või Microsoftist ei ole Firefoxi omanikel põhjust kasutajate andmeid edasi müüa.

Lisaks sellele saab Firefox pidevalt turvalisust parandavaid uuendusi ning reklaamijälgijad on vaikimisi ära blokeeritud.

Milliseid lehitsejaid vältida?

Anonüümsuse ja turvalisuse seisukohalt on mõistlik vältida hiigelettevõtete loodud veebilehitsejate kasutamist. Google’i, Microsofti ja teiste suurkorporatsioonide rahavoogude huvides on teada sinust nii palju kui vähegi võimalik. Seega võime kindlad olla, et näiteks Google Chrome, Internet Explorer (mis enam uuendusi ei saa) ja Microsoft Edge veebis privaatsust taotlevale kasutajatele parimad valikud ei ole.

Samas paadis on ka Opera, mis samuti usinalt kasutajate andmeid kogub. Lisaks ebamäärastele turvasätetele kuulub Opera Hiina ettevõtete konsortsiumile, kes ei ole minevikus privaatsete andmetega just kõige heaperemehelikumalt ümber käinud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.