Kolm põhjust, miks ei tasuks rakendusi alla laadida piraatlehtedelt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
pexels-photo-50614.jpeg

Android lubab kõigil .APK failidena laadida oma seadmesse rakendusi, mida Google Play rakendustepoest ei leia. See ei ole kuigi turvaline lahendus, kuna enamik viirusi ja pahavara satubki seadmetesse just läbi kahtlase väärtusega .APK failide. Siin on põhjused, miks sellised failid ohtlikud on ja kuidas ennast nende eest kaitsta.

1. Kontrolli, millega äpp taustal tegelikult tegeleb

Laadisid kolmanda tootja rakendustepoest alla tasuta äpi, mida ametlikus Google Play poes jagatakse kalli raha eest. Rakendus töötabki, täpselt nii nagu lubatud, kuid taustal olles kogub ta sinu kohta hulgaliselt andmeid ja saadab neid välja. Olgu selleks kogu kontaktinimekiri su telefonis, sinu asukoht, telefoni kaamerapilt või mikrofoni kinni püütav heli, või kas või see, mida sa just Facebookis oma elukaaslasele kirjutasid. Pahavara on pakitud pealtnäha õige ja töötava rakenduse sisse ja see trikk töötab, kuna enamik kasutajaid ei uuri, mida rakendus taustal tegelikult teeb. Seega tuleks kontrollida, millega mujalt tõmmatud rakendus seadmes tegelikult tegeleb. Harilikult küsivad rakendused enne töö alustamist luba erinevate toimingute jaoks, seega võiks neid palveid võrrelda näiteks nendega, mida nõuab originaalrakendust.

2. Need pole läbinud viirusetõrjet

Mujalt tõmmatud äpp ei ole läbinud viirusekontrolli. Google kontrollib oma rakendustepoes olevates rakendustes viiruste olemasolu. Kui viirus avastatakse, on võimalik Google'il eemaldada äpp nii rakendustepoest kui ka kasutajate seadmetest. Kui rakendus on laetud mujale, ei eksisteeri säärast turvalisuskihti ja rakendus võib julgelt seadmes tegutseda. Seega on mõistlik laadida oma seadmesse viirusetõrje äpp, mis osa pahavarast ehk kinni peab. Üheks kõrgemini hinnatud rakenduseks on näiteks 360 security.Siiski, täiesti kindel ei saa kunagi olla.

3. Ole kindel, kust sa rakendusi tõmbad

Niinimetatud alternatiivseid rakendustepoode on küll mitmeid, kuid nende turvalisuses ei saa iialgi veendunud olla. Seega tuleks mõnest mitteametlikust poest hangitud rakenduse puhul olla väga skeptiline ning mõista, et suure tõenäosusega võid sa neid tõmmates end ohtlikusse olukorda panna.

Ja lõpetuseks – rakenduste laadimine kolmandatelt lehtedelt avab ukse sinu seadmesse. Seega, väljaarvatud juhul, kui sa tead täpselt mida teed, ei ole soovitav kahtlastest rakendusepoodidest äppe alla laadida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.